Rok 1945

imgimgPośród licznych materiałów udostępnionych nam przez Tadeusza W. („Archiwum Gajówka”), znajduje się zdjęcie lotnicze okolic Gaju, wykonane przez wywiad niemiecki 19 stycznia 1945 roku, a więc pięć dni po wyzwoleniu Jędrzejowa przez Armię Czerwoną. Na zdjęciu wyraźnie widać między innymi pas lotniska polowego i kilkadziesiąt samolotów rosyjskich - wspomina także o tym legenda z w prawym górnym rogu zdjęcia.

Warto zwrócić uwagę na pozycję magazynów paliwa (2=Treibstofflager) - dzisiaj w tym miejscu są wieże ciśnień wodociągów miejskich. Natomiast magazyn amunicji (1=Munitionslager) znajdował się w samym Gaju.

Ciekawa jest historia, nie tylko tego zdjęcia ale i wielu innych materiałów z okresu II wojny światowej - wywiezione przez wojska amerykańskie dopiero od niedawna są kolejno udostępniane i publikowane, zatem można się spodziewać jeszcze wielu niespodzianek. Pozostaje mieć nadzieję, że schowane dotąd w przeróżnych archiwach materiały historyczne, będą coraz powszechniej dostępne, bo przecież wszystkich nas dotyczą.

 zima 1945 - lato 2009  Okolice Gaju - porównanie

Technika, stwarzająca dzisiaj niezwykłe możliwości, pozwala na pokazania dwóch, tak bardzo odległych w czasie światów. Współczesne (2009r.), kolorowe zdjęcia tego obszaru to fragment tzw. ortofotomapy Powiatu Jędrzejowskiego. Obydwa zdjęcia - współczesne i to z 1945r. można na siebie wzajemnie nasuwać, aby zobaczyć jak wiele przez te lata się zmieniło.

 

 

opracowanie: Krzysiek Maziarz

Więcej w tej kategorii: « Wieża ciśnień Pi-Park »