Cerkiew św. Mikołaja Cudotwórcy w Jędrzejowie

 

Z inicjatywą budowy cerkwi wystąpił w 1909 roku naczelnik powiatu Głowacki, w 1910 roku Departament Wyznań Ministerstwa Spraw Wewnętrznych wykupił grunty pod jej budowę, kamień węgielny położono 8.05.1912r. a budową zakończono 1913r. (lub w roku 1914 wg innych źródeł).

Cerkiew była murowana, jednokopułowa, z dzwonnicą, nad prezbiterium umieszczono małą kopułkę. Nie zdążono cerkwi poświęcić i przekazać do celów religijnych z powodu wybuchu wojny i wyjazdu Rosjan z Jędrzejowa.

Przez szereg lat opuszczona cerkiew służyła jako sala gimnastyczna dla uczniów Gimnazjum Męskiego. W okresie jesienno-zimowym pod kierunkiem profesa Michała Rogali odbywały się lekcje gimnastyki szwedzkiej, ćwiczenia "obrazów gimnastycznych" oraz ćwiczenia akrobatyczne, które potem uczniowie demonstrowali na pokazach publicznych.

Cerkiew była nieogrzewana i uczniowie często musieli ćwiczyć nie tylko w ubraniach, ale i w okryciach zimowych.

Po wybudowaniu budynku Straży Pożarnej przy ulicy Strażackiej (kamień węgielny poświęcono 7 maja 1922r.) salę gimnastyczną urządzono na jego piętrze.

 

Od tego czasu cerkiew stała "bezpańska" i co bardziej "przedsiębiorczy" jędrzejowianie zaczęli ją powoli rozbierać, aż końcu pozostały same mury. Pod koniec lat dwudziestych cerkiew rozebrano, a uzyskany materiał wykorzystano do budowy nowego gimnazjum (obecnie LO im. M. Reja).

 
img img img img

Przy okazji chciałbym poinformować, że na cmentarzu parafii Św. Trójcy znajduje się prawdopodobnie ostania pamiątka z okresu za borów i pobytu Rosjan w Jędrzejowie. Przy dawnej głównej alei znajduje się pomnik i grobowiec (na fotografii powyżej, z prawej strony), w którym pochowana została żona naczelnika powiatu jedrzejowskiego Olga Nikołajewna Czaplińska, urodzona 27.01.1852r. a zmarła 1.04.1872r. Ten pomnik to już zabytek, warto by o niego zadbać i pozostawić jako pamiątkę po tamtych czasach.

  

opracowanie:Jerzy Karczewski

Więcej w tej kategorii: « Powiat w latach 30-tych Bizorenda »