Topic-icon Posterunkowy Józef Stępień

Więcej
9 lata 11 miesiąc temu - 9 lata 11 miesiąc temu #1 przez Krzysiek
Posterunkowy Józef Stępień was created by Krzysiek
Na pocztę Andreovii przysłano taki list:

Jakiś czas temu otrzymałem od jednego z forumowiczów Andreovii (nick Kwieciu) fotografię nagrobka policjanta, posterunkowego Józefa Stępnia. Nagrobek w stanie, który wymaga szybkiej renowacji. Zacząłem przeszukiwać swoje materiały w nadziei dotarcia do informacji o tym policjancie i udało się. Dotarłem do notki na temat okoliczności jego śmierci i ufundowania nagrobka. Policjant poległ na służbie w dniu 20 czerwca 1920 zabity przez koniokradów. Więcej informacji umieszczę wkrótce na stronie www.policjapanstwowa.pl Ten widniejący na zdjęciach nagrobek ufundowali jego koledzy policjanci z własnych składek.Nawiązałem więc w tej sprawie kontakt z przedstawicielką kieleckiej Rodziny Policyjnej, która temat renowacji nagrobka podjęła. Z tego, co wiem, sprawą zainteresował się Komendant Jędrzejowskiej Policji. Z poczynionych ustaleń wynika, że ani cmentarz ani nagrobek nie są chronione przez konserwatora. Wstępna wycena robót remontowych wynosi około 2000 zł. Niestety policja nie dysponuje funduszami na taki cel. Wiem, że będą występować do różnych instytucji aby takie fundusze pozyskać.
Staram się jakoś pomóc kolegom z jędrzejowskiej policji, a pomyślałem, że portal Andreovia.pl gromadzi sympatyków historii Jędrzejowa, więc może kiedyś ktoś z nich spotkał się z podobnym projektem odnowy nagrobka, albo postawienia pomnika i będzie w stanie podpowiedzieć, jak taką sprawę załatwić, ewentualnie gdzie szukać wsparcia finansowego. Może wśród pasjonatów lokalnej historii uda się znaleźć wsparcie idei renowacji tego nagrobka? Może działa jakieś lokalne Stowarzyszenie, które mogłoby pomóc pozyskać fundusze?
Historia tego nagrobka jest naprawdę ciekawa. Posterunkowy Józef Stępień pełnił służbę na Posterunku Policji Państwowej w Nagłowicach. Poległ, jak już wspomniałem, wykonując obowiązki służbowe.
Nagrobek ufundowali w 1924 roku z własnych składek koledzy poległego, policjanci pełniący służbę w powiecie jędrzejowskim i jego odsłonięcie było bardzo uroczyste z udziałem miejscowych (i nie tylko) notabli, np. Komendanta Wojewódzkiego Policji Państwowej z Kielc, plutonu honorowego policji i orkiestry straży ogniowej.
Czytając forum Andreovia.pl doszukałem się informacji, że nagrobek jest dłuta miejscowego artysty kamieniarza Pana Piaseckiego. Być może w lokalnym środowisku to osoba znana i ceniona.
Warto by i teraz zadbać o ten nagrobek. Historia zatoczyłaby koło. W tym roku mija 95-ta rocznica powołania Policji Państwowej i z pewnością będą jakieś uroczystości również w Jędrzejowie. Oby odsłonięcie odrestaurowanego pomnika było jedną z nich. Czy byłby Pan w stanie w tej sprawie pomóc?

Załączniki:

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
9 lata 11 miesiąc temu #2 przez Krajanka
Replied by Krajanka on topic Posterunkowy Józef Stępień
Kwesta bezpośrednia np.przed cmentarzem po uzyskaniu niezbędnych zgód lub utworzenie fundacji obejmującej też inne zabytkowe a zaniedbane nagrobki zasłużonych dla społeczności zmarłych i pozyskiwanie darczyńców wydają się dzisiaj skutecznymi drogami do celu. Powodzenia.

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
9 lata 11 miesiąc temu #3 przez ARS
Replied by ARS on topic Posterunkowy Józef Stępień
Renowacja nagrobka, wcześniej czy później dojdzie do skutku, a to zapewne za sprawą tak honorowej instytucji jak Policja. Przecież nie o wielkie pieniądze tu chodzi, ale o podkreślenie pamięci o koledze. Zyska tym samym w oczach społeczeństwa wizerunek miejscowej policji.
Policjant poległ na służbie zabity przez koniokradów. Do czasu I wojny światowej bandy koniokradów były plagą na terenie Guberni Kieleckiej. Ze względu na bliskość granicy, kradzione konie natychmiast były przemycane do Galicji. W Polsce międzywojennej też nie było lepiej. Jeszcze za czasów komuny w Polsce w latach sześćdziesiątych kwitł w najlepsze przemyt koni przez granicę na Słowację i Węgry.
Poniżej ciekawostka z Gazety Kieleckiej z 1884 roku.


Załączniki:

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
9 lata 11 miesiąc temu #4 przez Lech
Replied by Lech on topic Posterunkowy Józef Stępień
Kwesty na renowację starych nagrobków odbywają się już od lat.Z zebranych pieniędzy zostało odnowione już kilka nagrobków na cmentarzu Św.Trójcy . Wyniki kwesty w 2013 r.
Od wielu lat organizowana jest zbiórka na cmentarzu Świętej Trójcy, po raz pierwszy natomiast z inicjatywy Jędrzejowskiego Towarzystwa Kulturalno – Naukowego przeprowadzono kwestę na cmentarzu klasztornym.

Fundusze zebrane podczas obydwu tych akcji zostaną przeznaczone na renowację zabytkowych nagrobków.

Na cmentarzu klasztornym pieniądze przez trzy dni – od piątku do niedzieli zbierało kilkanaście osób, między innymi harcerze, przedstawiciele różnych instytucji, politycy, radni. Udało się zgromadzić blisko sześć tysięcy złotych. W najbliższym czasie zostanie wytypowany pomnik, który za te pieniądze zostanie odrestaurowany.

W trakcie kwesty, która prowadzona była na cmentarzu Świętej Trójcy pieniądze zbierały głównie trzy osoby – Adam Bukowski, Helena Ciosk i Józef Pełka. Tu udało się zebrać kwotę 2008 złotych i 10 groszy.
Widać że zebrane kwoty nie są porażające.może w tym roku trzeba tą akcję szerzej nagłośnić.

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
9 lata 11 miesiąc temu - 9 lata 11 miesiąc temu #5 przez Krajanka
Replied by Krajanka on topic Posterunkowy Józef Stępień
Gorące podziękowania dla wolontariuszy! Kwesta i następujący po niej ciąg dalszy powinny być pilotowane i nagłaśniane w internecie, w prasie, radio czy w ogłoszeniach parafialnych, gdzie tylko można. Darczyńców zazwyczaj interesują informacje zwrotne o rezultatach zbiórki w danym roku. Jawność i postępowanie w renowacjach zachęci również pozostałych, by dorzucić choćby złotówkę do wspólnego dzieła. Wszystko to, o czym piszę jest na ogół znane, banalne wręcz, ale nigdy dość ćwiczyć się w praktykowaniu dobrych zasad.
Najnowsza monografia Jędrzejowa, wnikliwie traktująca m.in. o zmaganiach miejskiego samorządu czy początkach spółdzielczości wciąż przypomina nam , by raz rozpoczęte dobre dzieło konsekwentnie doprowadzić do końca :whistle: .
Właśnie z takich dobrowolnych składek społeczeństwa, propagowanych przez śp.Jerzego Waldorffa remontuje się po dziś dzień zabytkowe kolejne pomniki na warszawskich Powązkach.

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
9 lata 11 miesiąc temu #6 przez PP-Jacek
Replied by PP-Jacek on topic Posterunkowy Józef Stępień
Panie Lechu,
Skoro jeszcze nie wytypowano pomnika do odnowienia, czy istnieje szansa, aby odrestaurować ten właśnie nagrobek poległego na służbie policjanta?
Pozdrawiam,
Jacek

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
9 lata 11 miesiąc temu - 9 lata 11 miesiąc temu #7 przez Lech
Replied by Lech on topic Posterunkowy Józef Stępień
Myślę że wszystko jest możliwe.Może by zrobić kwestę podczas Zjazdu Andreovian i z zebraną kwotą zwrócić się do Komitetu Odnowy Pomników do pana Pełki który kwestuje co roku na cmentarzu.Pewnie z zebranymi datkami łatwiej by było wskazać pomnik policjanta Stępnia :whistle:
Jacek my na tym forum sobie nie Panu- :P jemy tak jest lepiej

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
9 lata 11 miesiąc temu #8 przez PP-Jacek
Replied by PP-Jacek on topic Posterunkowy Józef Stępień
Dzięki za szybką odpowiedź.

Zjazd Andraovian w lipcu, a ja mam nadzieję, że do tego czasu sprawa się wyjaśni. 24 lipca przypada 95-ta rocznica powołania Policji Państwowej, więc może udało by się nagrobek odrestaurować na tę okazję. Kwota nie jest jakaś zbyt wygórowana, więc może uda się zebrać.

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
9 lata 11 miesiąc temu #9 przez Lech
Replied by Lech on topic Posterunkowy Józef Stępień
Niestety ja mieszkam poza Jędrzejowem i bywam tam gościnnie.Myślę że w jakiś sposób można by było zmobilizować i powiadomić Policję w Jędrzejowie o takowej rocznicy i może oni w jakiś sposób uczczą swojego kolegę :whistle:

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
9 lata 11 miesiąc temu #10 przez PP-Jacek
Replied by PP-Jacek on topic Posterunkowy Józef Stępień
Komendant miejscowej policji wyraził zainteresowanie. Zdaje się, że dzięki poczynaniom policji udało się poczynić wstępne ustalenia, m.in. odnośnie kosztu renowacji nagrobka. W budżecie policji nie ma jednak pozycji.... troska o miejsca pochówku poległych na służbie policjantów. Więc jak zwykle, sprawa rozbija się o pieniądze.
Posterunkowy Stępień został zabity pełniąc obowiązki służbowe. Jego nagrobek ufundowali z własnych składek jego koledzy policjanci. Może uda się i tym razem, ze składek policjantów (i innych chętnych) ten sam nagrobek odrestaurować.

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.