Aż drżę, bo nie znałam osobiście tej polonistki. Słyszałam o niej tylko. Jest na paru zdjęciach z wojny i powojennych w galerii.
Nie podpisana imieniem i nazwiskiem, więc niedługo zostałaby być może całkiem zapomniana. Uczyła w Jędrzejowie młodzież na tajnych kompletach. Niemcy wysłali ją do obozu w Ravensbruck, a tam, co zdumiewa, nie zaprzestała działalności pedagogicznej:
www.ravensbruck.pl/pl/ciekawostki/tajne-...olek-w-kl-ravensbrck
Schorowana wróciła do Jędrzejowa, by przy boku dra Artymiaka uczestniczyć w odbudowie Liceum Pedagogicznego. Wyjechała wreszcie do Otwocka, szukać pomocy medycznej i...kolejnych uczniów.
Na stronie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 i. Stanisława Konarskiego pojawiło się skromne upamiętnienie:
"Szczególnie zasłużeni dla Liceum Pedagogicznego nauczyciele to:
Dr Antoni Artymiak - pierwszy dyrektor Liceum Pedagogicznego. Zamiłowany historyk. Napisał wiele prac z przeszłości Jędrzejowa. W czasie okupacji wykładowca tajnego Uniwersytetu Zachodniego w Kielcach w latach 1943 -1945. To dzięki jego staraniom po wojnie powstało Liceum Pedagogiczne. Doskonale rozumiał potrzeby odradzającego się szkolnictwa w Polsce i bardzo dużo wkładał wysiłku w jego organizację. Zmarł w Kielcach.
Julia Szartowska - nauczycielka języka polskiego w Gimnazjum, a potem w Liceum Pedagogicznym. Swą wielka wiedzę, umiłowanie literatury i patriotyzm potrafiła zaszczepić swym wychowankom. W czasie okupacji była organizatorką tajnego nauczania w Jędrzejowie na poziomie gimnazjum, za co została zesłana do Ravensbruck. Zmarła w Otwocku, gdzie ostatnio pracowała.
Stanisław Polak - absolwent Seminarium Nauczycielskiego w Jędrzejowie. Dyrektor Gimnazjum przed wojną. W czasie wojny był aresztowany i przebywał w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu. Po powrocie był nauczycielem w Liceum Pedagogicznym aż do śmierci w 1964 roku.
Dr Ludwik Żuk - nauczyciel języka niemieckiego, śpiewu i muzyki jeszcze w Seminarium Nauczycielskim, świetny organizator miejskich imprez dla społeczeństwa. W czasie okupacji więzień obozu w Oświęcimiu. Po wojnie pierwszy dyrektor samodzielnego już Liceum Pedagogicznego."
Kochana Pani Profesor, Pani
Julio Szartowska, dziękuję za Pani bezgraniczne oddanie sprawie kształcenia młodzieży, za poświęcenie życia tej sprawie.
Nasz skromny udział w upamiętnieniu Pani to odszukanie zdjęć i opis, gdzie Pani jest wśród uczniów i kolegów.
andreovia.pl/galeria/picture.php?/932/ta...-edukacja_szksrednie