Najciekawsze serwisy genealogiczne

 

genealogia

Większość z nas rozpoczyna poszukiwania przodków wykorzystując narzędzia dostępne w sieci. Dzięki szybko rozwijającym się portalom o tematyce historycznej tudzież genealogicznej, mamy możliwość przeglądania metryk, dokumentów, baz danych oraz różnych publikacji w domowym zaciszu. Bardzo popularne w ostatnim czasie serwisy społecznościowe umożliwiają nam nawiązanie kontaktu z dalekimi członkami rodziny, a co za tym idzie zdobycie lub potwierdzenie informacji o losach krewnych. Ze swoimi problemami, spostrzeżeniami, a także w poszukiwaniu wskazówek możemy zwrócić się do osób bardziej doświadczonych, które znajdziemy na licznych forach o tematyce genealogicznej. Poniżej przedstawiam kilka ciekawych serwisów internetowych, które okazują się niezwykle pomocne podczas tworzenia drzewa rodowego.

linkGenalodzy.pl

Prowadząc poszukiwania przodków warto skorzystać z serwisu Polskiego Towarzystwa Genealogicznego. Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na doskonale zorganizowane i uporządkowane forum. Zakres pomocy, którą zawsze chętnie służą użytkownicy jest naprawdę szeroki – od tłumaczenia metryk, dzielenia się informacjami zawartymi w trudno dostępnych publikacjach, aż po retusz zdjęć.
Narzędziem, które w znacznym stopniu ułatwi nam poszukiwania genealogiczne jest zamieszczona w serwisie wyszukiwarka linkGeneszukacz. Po wpisaniu nazwiska system przeszuka bazę danych sporządzoną na podstawie zindeksowanych metryk. Dane zawarte w bazie można porównać do skróconego odpisu z aktu. Informacje zdobyte w ten sposób będą wskazówką w jakich parafiach powinniśmy szukać przodków. Warto podkreślić, że baza danych stale się powiększa i można z niej korzystać bez logowania się do serwisu.
Na stronie znajdziemy również kilka innych, równie interesujących zakładek, są to między innymi spisy poległych żołnierzy, katalog linków do rozmaitych baz danych, słowników, książek telefonicznych, nekrologów oraz map i planów.

genealogia

linkGenpol

Kolejny portal zawierający mnóstwo cennych wskazówek oraz porad, który obowiązkowo powinniśmy odwiedzić prowadząc badania genealogiczne. Poradnik dla początkujących genealogów pomoże zrozumieć podstawowe pojęcia genealogiczne, a także przygotować się do skutecznej rozmowy z rodziną. Warto zwrócić uwagę na Tablicę Ogłoszeń, na której każdy może zamieścić wpis dotyczący nazwiska lub miejsca, na temat którego poszukuje informacji.
Na stronie Genpolu znajdziemy linkzbiór zdigitalizowanych metryk z różnych archiwów w Polsce – Genbaza. Po zalogowaniu uzyskamy nieodpłatny dostęp do zamieszczonych w bazie dokumentów, a są to księgi metrykalne przechowywane zarówno w archiwach diecezjalnych, jak i państwowych. Dostęp online do metryk znacznie przyspiesza i ułatwia pracę nad drzewem genealogicznym przodków.

linkGUIDE-POLAND.COM

Kolektyw specjalizujący się w poszukiwaniach genealogicznych i wycieczkach śladami rodzinnymi. Członkowie grupy to genealodzy i przewodnicy od lat badający historie rodzinne osób różnych wyznań, których przodkowie pochodzili z Polski, a także Ukrainy, Białorusi, Litwy. Poszukiwania opierają się na różnego rodzaju źródłach archiwalnych, jak również współczesnych bazach informacji dostępnych w internecie. Zwieńczeniem wielu poszukiwań są podróże po Polsce - odwiedzanie nieznanych wcześniej członków rodziny, dawnych rodzinnych domów, poszukiwanie grobów lub choćby spacer po uliczkach miasta, z którego pochodzili przodkowie.

linkMoi krewni.pl

Podstawową funkcją serwisu jest narzędzie umożliwiające zbudowanie drzewa rodziny, możemy w nim zamieszczać uwagi oraz fotografie. W dowolnym momencie mamy możliwość wydrukowania swojej pracy jako dokument PDF, plakat lub listę. Z funkcji portalu korzysta się w naprawdę prosty i przejrzysty sposób.
Jeżeli chcemy sprawdzić w jakich częściach kraju występuje nasze nazwisko i gdzie jest najbardziej popularne mamy do dyspozycji linkMapę Nazwisk. Po wpisaniu w wyszukiwarkę hasła na interaktywnej mapie zostaną wyszczególnione powiaty i miasta, a przedstawiona poniżej legenda pomoże nam określić, w których częściach Polski zamieszkuje największa liczba osób noszących wyszukiwane nazwisko.

genealogialinkMy Heritage

System, który zapewnia użytkownikom narzędzia niezbędne do zbudowania drzewa genealogicznego online. Znajdziemy tu wiele ciekawych informacji, witryny rodzinne oraz galerie zdjęć. linkWyszukiwarka pomoże nam w szybki sposób przeszukać bazę danych, która składa się m.in. ze wspomnianych już wcześniej witryn rodzinnych utworzonych przez użytkowników, jak również ze spisów i list wyborców, rejestrów imigrantów, metryk urodzeń, małżeństw i zgonów, spisu mieszkańców USA oraz z wielu innych ciekawych kategorii.

linkForgen

Stawiając pierwsze kroki w dziedzinie genealogii napotkamy na swej drodze wiele niejasności i problemów, z rozwiązaniem których trudno będzie nam poradzić sobie bez wsparcia i pomocy innych. Forgen to internetowe forum dyskusyjne stworzone z myślą o genealogach amatorach. Forum podzielone jest na działy, dzięki temu szybko znajdziemy odpowiednie miejsce do umieszczenia naszego wpisu. Obsługa jest intuicyjna i nie powinna sprawić najmniejszych problemów nawet początkującym użytkownikom. W menu znajdziemy miejsce na wymianę doświadczeń i wiedzy, informacje o USC i archiwach, opisy ciekawych przypadków, niecodziennych historii, wątki o dawnych obyczajach, tradycjach, kuchni i kulturze, pomoc przy tłumaczeniu metryk, informacje o cmentarzach i zabytkach oraz wątki o tematyce wojskowej.

genealogia

linkGrobonet.com

Grobonet to ogólnopolska wyszukiwarka osób pochowanych. Często zdarza się, że nie mamy możliwości odwiedzić cmentarza, na którym spoczywają nasi krewni, a jak wiadomo wizyta taka dostarcza genealogowi mnóstwo cennych informacji. Przy pomocy tego serwisu możemy w mgnieniu oka przenieść się do dowolnego miasta w Polsce i zobaczyć grób naszych zmarłych krewnych. Baza zawiera zdjęcia grobów oraz dane osób pochowanych. To doskonałe narzędzie dla genealogów. Należy podkreślić, że do bazy systematycznie dodawane są nowe cmentarze.

linkGenealogia Polaków

Dynamiczny Herbarz Rodzin Polskich. Na stronie znajdziemy szczegółowe informacje na temat herbów, opisy miejsc i miejscowości, biografie osób i rodzin, listę powstańców 1863r., oraz obszerne zbiory dokumentów. Ciekawostką mogą być wykresy pochodzenia sławnych osób oraz zestawienie nazwisk potomków Mieszka I.
Serwis oferuje również możliwość skorzystania z Tablicy Ogłoszeń i Forum. Na uwagę zasługuje także imponująca galeria zdjęć oraz Czytelnia – miejsce, w którym zebrano legendy rodzinne, opowiadania, a nawet dawne przepisy kulinarne.

genealogia

linkOgrody wspomnień

To serwis genealogiczno-historyczny stworzony z myślą o upamiętnieniu bliskich i ocaleniu wspomnień o nich. Na stronie znajdziemy tysiące profili m.in. uczestników powstań i wojen, osób zmarłych w obozach w Starobielsku, Ostaszkowie i Miednoje, ofiar zbrodni katyńskiej oraz więźniów obozów koncentracyjnych, a także profile osób pełniących ważne funkcje państwowe i kościelne. Po zarejestrowaniu nowego konta i zalogowaniu się do serwisu uzyskamy możliwość dodania profilu naszych bliskich.

 

genealogiaPamiętajmy, że także portale typowo historyczne mogą nam dostarczyć istotnych wiadomości na temat losów naszych krewnych. Bazy danych więźniów lub osób represjonowanych zawierają niekiedy bardzo szczegółowe adnotacje, takie jak: imiona rodziców, datę i miejsce urodzenia, dokładny adres. Dlatego też warto skorzystać z wyszukiwarek udostępnionych w serwisach:

linkstraty.pl

linkkarta.org.pl

linkindeks represjonowanych.

Wymienione wyżej portale internetowe mają za zadanie ułatwić poszukiwania krewnych oraz usprawnić pracę przy tworzeniu drzewa genealogicznego. W sieci możemy znaleźć również inne mniej rozbudowane strony internetowe o podobnej tematyce. Z dnia na dzień powstają nowe blogi opisujące historie rodów oraz strony internetowe poświęcone konkretnym rodzinom. Internet stał się dla genealogów źródłem wiedzy i doskonałym narzędziem umożliwiającym szybką wymianę informacji.

 opracowanie: Martyna Jarosińska

Więcej w tej kategorii: « Wizyta w archiwum