Genealogia - pierwsze kroki

genealogiaOd kilku lat możemy zaobserwować duże i stale rosnące zainteresowanie genealogią. Coraz więcej osób, odczuwając potrzebę poznania losów rodziny oraz w nadziei odkrycia nieznanych faktów lub rozwiązania tajemnicy rodzinnej, decyduje się na skorzystanie z usług profesjonalnych firm, oferujących badania więzi rodzinnych i tworzenie drzew genealogicznych przodków.

Powiększa się również grupa „genealogów - amatorów”, którzy na własną rękę próbują poszukiwać informacji o swoim pochodzeniu. I tu potwierdza się stare porzekadło mówiące, że „apetyt rośnie w miarę jedzenia”, ponieważ każdy znaleziony dokument, każda informacja, a nawet każdy nowy trop rozbudza w nas jeszcze większą ciekawość. W mgnieniu oka zabawa przeradza się w pasję.

Każdy z nas może stworzyć drzewo genealogiczne swojej rodziny, odnaleźć przodków - dowiedzieć się jaka była ich pozycja społeczna, czym się zajmowali, gdzie, jak często i z jakich powodów się przeprowadzali oraz zaobserwować wiele ciekawych zachowań, które dziś mogą wydawać nam się dziwne. Wiele znalezionych informacji może nas zaskoczyć - pozytywnie lub negatywnie, bo jak się okazuje nasi przodkowie nie zawsze byli „grzeczni”.

Od czego zacząć?  Gdzie szukać informacji?  Skąd wziąć akta?  Oto kilka wskazówek, które ułatwią Wam rozpoczęcie badań genealogicznych:

Cierpliwość jest cnotą

Nie dowiemy się wszystkiego od razu, nie rozwiążemy wszystkich zagadek i pewnie niejednokrotnie okaże się, że daną część poszukiwań trzeba odłożyć na później, dlatego zajmując się poszukiwaniem swoich korzeni musimy uzbroić się w cierpliwość... bez niej nie osiągniemy zamierzonego celu.

Wywiad rodzinny

Pierwsze i jak się okazuje najważniejsze informacje uzyskamy od najbliższych. Rozmowy powinniśmy przeprowadzać z najstarszymi przedstawicielami rodziny bliższej i dalszej. Pytajmy o daty, imiona oraz parafie, w których mieszkali bądź mieszkają nasi krewni. Nawet najbardziej nieprawdopodobna historia może okazać się choć w części prawdziwa i naprowadzić nas w najmniej oczekiwanym momencie na właściwy trop.

Cmentarze

Jeżeli informacje, które przekazali nam krewni nie są kompletne lub nie można ich umieścić w określonym czasie dobrym rozwiązaniem jest odwiedzenie cmentarza. Powinniśmy się zaopatrzyć w notes lub aparat. Daty umieszczone na grobach są także cenną wskazówką, dzięki której możemy ustalić rok urodzenia naszych przodków. Osobom, które z różnych względów nie mogą odwiedzić osobiście grobów pomocny może okazać się serwis GroboNet.genealogia

Akta i dokumenty

Po zebraniu podstawowych informacji o naszych przodkach możemy poszukać aktów oraz innych dokumentów w archiwum państwowym lub w księgach znajdujących się w kancelarii parafialnej. Warto podkreślić, że ze względu na Ustawę O Ochronie Danych Osobowych archiwum udostępnia dokumenty sporządzone do 1909 roku. Są dwa sposoby na uzyskanie interesującego nas aktu: Osobiste odwiedzenie archiwum lub zamówienie materiałów przez internet.

Musimy pamiętać, że podczas wizyty w archiwum udostępnione zostanie nam maksymalnie 10 wybranych przez nas roczników (jeden rocznik zawiera zazwyczaj urodzenia, małżeństwa i zgony z danego roku). W archiwum, po wcześniejszym zgłoszeniu dyżurnemu możemy robić zdjęcia interesujących nas dokumentów. Drugim sposobem jest wspomniane już zamówienie aktu przez internet. Podając imię, nazwisko, datę (może być tylko rok) i parafię zgłaszamy chęć zamówienia aktu. Pracownicy archiwum informują nas o wynikach poszukiwań drogą pocztową. Za zamówienie skanu aktu zapłacimy ok 4zł za stronę. Jeżeli nie znamy nawet roku, w którym dokument mógł powstać możemy skorzystać z kwerendypomoc płatnej.

GenBaza

Zanim skorzystamy z usług archiwum warto zajrzeć do GenBazy oraz na stronę Genealodzy.pl, gdzie dzięki pracy wolontariuszy indeksujących materiały możemy skorzystać z wyszukiwarki geoneszukacz i sprawdzić w jakich parafiach pojawiało się nazwisko, którego szukamy. Przy każdym indeksie znajduje się numer aktu i rok, więc w dowolnym momencie możemy otworzyć interesujący nas akt w Genbazie i poznać jego dokładną treść. Korzystanie z wyszukiwarki bardzo ułatwia poszukiwania. Z kolei w bazie moi krewni możesz sprawdzić częstotliwość występowania danego nazwiska.

Mam nadzieję, że udało mi się zainteresować Was tematyką genealogii. Zachęcam do zbierania informacji o historii Waszej rodziny i tworzenia drzew genealogicznych - to naprawdę fascynujące zajęcie!

opracowanie: Martyna Jarosińska

Więcej w tej kategorii: