Topic-icon 225 rocznica bitwy pod Zagajem

Więcej
1 tydzień 6 dni temu - 1 tydzień 5 dni temu #1 przez Krzysiek
Krzysiek stworzył temat: 225 rocznica bitwy pod Zagajem
Kolega Marek Galant przesłał nam relację z uroczystości Obchodów 225 rocznicy bitwy wojsk Tadeusza Kościuszki z wojskami rosyjskimi pod Zagajem, które odbyły się 2 czerwca 2019r.

Organizatorem, przy współudziale wielu innych poniżej wymienionych organizacji i osób, był Andrzej Grzelec z Jasionki.
Uczestnikami uroczystości było ponad 80 osób, mieszkańców Zagaja oraz wielu gości z innych miejscowości, jak również członkowie Związku Strzeleckiego „Strzelec” z Pińczowa, sołtys Zagaja i wszyscy członkowie rady sołeckiej. Całą uroczystość zabezpieczali strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej z Zagaja.
W uroczystościach wzięły udział osoby ubrane w mundury Kawalerii Narodowej Kościuszki lub w strojach kosynierów. Obchody rozpoczęły się w miejscu bitwy od przemówienia przedstawiciela organizatora ze Stowarzyszenia Ekologiczno-Kulturalnego Eko-Kult. W następnej kolejności ogólny zarys tego wydarzenia przedstawił lokalny pasjonat historii Marek Galant, po czym został odśpiewany hymn Polski. Przedstawiciele OSP Zagaje zapalili znicz w miejscu upamiętnienia bitwy, złożono też kwiaty.
Z miejsca bitwy wszyscy przemaszerowali w miejsca w którym znajdowała się mogiła, gdzie pochowano poległych w tej bitwie. Zapalono tam znicz i złożono kwiaty. Odbyła się również rozmowa uczestników o historii, mieszkańcy opowiadali jakie mają wiadomości przekazane od swoich dziadków o mogile, pojawiło się dużo nieznanych i ciekawych faktów.
O godz. 15:30 na cmentarzu w Łysakowie był obecny biskup.
Spod mogiły wszyscy przemaszerowali do remizy ok. 16:20, gdzie Koło Gospodyń Wiejskich z Zagaja poczęstowało przybyłych ciastami upieczonymi specjalnie na tę okazję, Gmina sponsorowała grochówkę a Strażacy z OSP Zagaje zafundowali gościom piwo. Spontaniczny festyn w remizie, na który przyszło mnóstwo ludzi, trwał do godz. 20.
Dużą atrakcją cieszyła się armata z okresu kościuszkowskiego, można było sobie przy niej zrobić pamiątkową fotografię.

» zobacz program uroczystości

» zobacz galerię zdjęć

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.