Paulino, czy masz dostęp do jakiś zdjęć Twojego ciotecznego dziadka? Postaraj się je wydobyć np.od rodziny. Jest wiosna, może uporządkują zawartość zakurzonych pudeł.
Mnie się powiodło w niektórych poszukiwaniach (ale mojego rodzonego dziadka w hełmie strażackim jak dotąd nie potrafię rozpoznać, choć wiem, że na zbiorowych fotografiach strażaków OSP musiał się znaleźć. Brakuje mi bardzo nazwisk pod zdjęciami strażaków na naszej Andreovii).
Możliwe, że krewni nawet sami nie pamiętają, co leży u nich "w starej szufladzie", na strychu lub w piwnicy. Twoja pomoc wydaje się niezbędna, bo sami się za szperanie nie zabiorą.
Jeśli odnajdziesz podobiznę Twojego dziadka, to wówczas można by się pokusić i porównać z osobami na prezentowanym zdjęciu.
A nuż rozpoznasz antenata?
Druga ścieżka postępowania jakby ambitniejsza : sięgnięcie do publikacji książkowych wymaga pewnego wysiłku, ale zdeterminowany poszukiwacz nie rezygnuje łatwo, bo i tam może odkryć interesujące go zdjęcie z opisem.
Związek Zawodowy Pracowników Kolejowych RP to rozwinięcie skrótu Z.Z.K., bo koło jędrzejowskie właśnie jemu podlegało. Pod tym hasłem prędzej cokolwiek znajdziemy. Warto również przejrzeć zawartość prasy związkowej i partyjnej z 1939 r (Kolejarz-Związkowiec, Robotnik, Naprzód) pod kątem zamieszczonych fotografii:
bazhum.muzhp.pl/media//files/Kwartalnik_...89-t28-n1-s77-91.pdf
Wiele dokumentów z PKP i wąskotorówki spłonęło podczas wojny, więc w archiwach występują luki, ale to nic. Da się je wypełnić, tylko narobić się trzeba i tyle.
Odezwij się do nas, czy Ci się udało, czy nie.
Wiedz, że zdjęcie pokazuje nam ciekawy zjazd związkowców ( wielu z nich należało do jędrzejowskiego PPS), ubogacający naszą znajomość historii Jędrzejowa. Ludzie tu, jak widać, byli aktywni, organizowali spotkania, bo świadomie starali wpłynąć na jakość własnego życia.
Twoje działanie jest więc ważne i potrzebne. Życzę Ci Paulino cierpliwości i wytrwałości.
i... bez względu na przeszkody napisz proszę koniecznie.