Topic-icon Zagadka starej fotografii

Więcej
2 tygodni 2 godzin temu - 1 tydzień 6 dni temu #1 przez Paulina
Paulina stworzył temat: Zagadka starej fotografii
Witam ;) ostatnio wśród pamiątek po mej babci znaleziona została pewna fotografia. Fotografia, która zaintrygowała mą rodzinę. Problem tkwi w tym, że nikt nie jest w stanie powiedzieć czegokolwiek o tym zdjęciu. Pomyślałam, że może ktoś ma w swoim rodzinnym albumie inną odbitkę tego zdjęcia, na której odwrocie mogą być jakieś informacje dotyczące tego zdjęcia ;) jeśli ktoś mógłby mi cokolwiek powiedzieć, byłabym wdzięczna ;) skrót Z.Z.K. jak sądzimy jest związany z koleją, na której pracował brat babci, aczkolwiek tu jest Z.Z.K. w Jędrzejowie, a on pracował w Sędziszowie ;) gdyby gdzieś istniała kopia tego zdjęcia zawierająca na odwrocie np listę osób znajdujących się na zdjęciu, to byłbym wdzięczna :)

Załączniki:

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
1 tydzień 6 dni temu - 1 tydzień 6 dni temu #2 przez marek112
marek112 odpowiedział w temacie: zagadka starej fotografii
25 marca 1939 r. odbył się zjazd delegatów ZZK z regionu w Jędrzejowie , może to zdjęcie pochodzi z tego okresu. Jest na tym zdjęciu brat Twojej babci ?

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
1 tydzień 6 dni temu - 1 tydzień 5 dni temu #3 przez Krzysiek
Krzysiek odpowiedział w temacie: zagadka starej fotografii
Witamy :)
Ja bym zaczął może od historii związków zawodowych kolejarzy i analogicznie tego typu dane. Oczywiście - najpierw trzeba szukać blisko :)

Przed wojną Jędrzejów był miastem powiatowym i może dlatego może koło ZZK było właśnie tutaj, ale węzeł kolejowy w Sędziszowie miał w sensie infrastruktury zawsze większe znaczenie niż jędrzejowski.

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
1 tydzień 5 dni temu - 1 tydzień 5 dni temu #4 przez Krajanka
Krajanka odpowiedział w temacie: zagadka starej fotografii
Jak to Krzysiek sugeruje, najpierw wspomnienia bliskie, a więc kolejarskie wspomnienia Bogumiła Nowińskiego, choć był robotnikiem sezonowym, a nie działaczem związku zawodowego.
Jak zaznacza marek112, zjazd koła jędrzejowskiego ZZK odbył się w marcu 1939 r, a więc przed ostatnimi przedwojennymi wyborami samorządowymi w Polsce ( maj 1939 r).
Łatwo się domyślić, przedmiotem troski obradującego lewicowego koła stały się właśnie zbliżające się wybory.

Dla lepszego "wyobrażenia o pojęciu", a mianowicie czym mogło skutkować działanie w związkach zawodowych przed wojną warto przybliżyć sobie postać Mieczysława Mastka. Nie ma go na zdjęciu z przyczyn oczywistych, ale....

a później poszperanie w piśmiennictwie np.:
Hanna Krauze-Jaworska, Zarys historii Związku Zawodowego Pracowników Kolejowych RP 1918 - 1939, Warszawa 1968 rok.

To na dobry początek, który jak wiadomo daje nadzieję na rozwikłanie zagadki zdjęcia :)[soundcloud] :)

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.