Topic-icon Zagadka starej fotografii

Więcej
1 rok 1 miesiąc temu - 1 rok 1 miesiąc temu #1 przez Paulina
Paulina stworzył temat: Zagadka starej fotografii
Witam ;) ostatnio wśród pamiątek po mej babci znaleziona została pewna fotografia. Fotografia, która zaintrygowała mą rodzinę. Problem tkwi w tym, że nikt nie jest w stanie powiedzieć czegokolwiek o tym zdjęciu. Pomyślałam, że może ktoś ma w swoim rodzinnym albumie inną odbitkę tego zdjęcia, na której odwrocie mogą być jakieś informacje dotyczące tego zdjęcia ;) jeśli ktoś mógłby mi cokolwiek powiedzieć, byłabym wdzięczna ;) skrót Z.Z.K. jak sądzimy jest związany z koleją, na której pracował brat babci, aczkolwiek tu jest Z.Z.K. w Jędrzejowie, a on pracował w Sędziszowie ;) gdyby gdzieś istniała kopia tego zdjęcia zawierająca na odwrocie np listę osób znajdujących się na zdjęciu, to byłbym wdzięczna :)

Załączniki:

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
1 rok 1 miesiąc temu - 1 rok 1 miesiąc temu #2 przez marek112
marek112 odpowiedział w temacie: zagadka starej fotografii
25 marca 1939 r. odbył się zjazd delegatów ZZK z regionu w Jędrzejowie , może to zdjęcie pochodzi z tego okresu. Jest na tym zdjęciu brat Twojej babci ?

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
1 rok 1 miesiąc temu - 1 rok 1 miesiąc temu #3 przez Krzysiek
Krzysiek odpowiedział w temacie: zagadka starej fotografii
Witamy :)
Ja bym zaczął może od historii związków zawodowych kolejarzy i analogicznie tego typu dane. Oczywiście - najpierw trzeba szukać blisko :)

Przed wojną Jędrzejów był miastem powiatowym i może dlatego może koło ZZK było właśnie tutaj, ale węzeł kolejowy w Sędziszowie miał w sensie infrastruktury zawsze większe znaczenie niż jędrzejowski.

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
1 rok 1 miesiąc temu - 1 rok 2 tygodni temu #4 przez Krajanka
Krajanka odpowiedział w temacie: zagadka starej fotografii
Jak to Krzysiek sugeruje, najpierw wspomnienia bliskie, a więc kolejarskie wspomnienia Bogumiła Nowińskiego, choć był robotnikiem sezonowym, a nie działaczem związku zawodowego.
Jak zaznacza marek112, zjazd koła jędrzejowskiego ZZK odbył się w marcu 1939 r, a więc przed ostatnimi przedwojennymi wyborami samorządowymi w Polsce ( maj 1939 r).
Łatwo się domyślić, że przedmiotem troski obradującego lewicowego koła stały się właśnie zbliżające się wybory i co zrobić, aby je wygrać/wprowadzić swoich ludzi?

Dla lepszego "wyobrażenia o pojęciu", a mianowicie czym mogło skutkować działanie w związkach zawodowych przed wojną warto przybliżyć sobie postać Mieczysława Mastka. Nie ma go na zdjęciu z przyczyn oczywistych, ale....

a później poszperanie w piśmiennictwie np.:
Hanna Krauze-Jaworska, Zarys historii Związku Zawodowego Pracowników Kolejowych RP 1918 - 1939, Warszawa 1968 rok.

To na dobry początek, który jak wiadomo daje nadzieję na rozwikłanie zagadki zdjęcia :)[soundcloud] :)

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
1 rok 2 tygodni temu - 1 rok 2 tygodni temu #5 przez Krajanka
Krajanka odpowiedział w temacie: zagadka starej fotografii
Paulino, czy masz dostęp do jakiś zdjęć Twojego ciotecznego dziadka? Postaraj się je wydobyć np.od rodziny. Jest wiosna, może uporządkują zawartość zakurzonych pudeł.
Mnie się powiodło w niektórych poszukiwaniach (ale mojego rodzonego dziadka w hełmie strażackim jak dotąd nie potrafię rozpoznać, choć wiem, że na zbiorowych fotografiach strażaków OSP musiał się znaleźć. Brakuje mi bardzo nazwisk pod zdjęciami strażaków na naszej Andreovii).

Możliwe, że krewni nawet sami nie pamiętają, co leży u nich "w starej szufladzie", na strychu lub w piwnicy. Twoja pomoc wydaje się niezbędna, bo sami się za szperanie nie zabiorą.
Jeśli odnajdziesz podobiznę Twojego dziadka, to wówczas można by się pokusić i porównać z osobami na prezentowanym zdjęciu.
A nuż rozpoznasz antenata?
Druga ścieżka postępowania jakby ambitniejsza : sięgnięcie do publikacji książkowych wymaga pewnego wysiłku, ale zdeterminowany poszukiwacz nie rezygnuje łatwo, bo i tam może odkryć interesujące go zdjęcie z opisem.
Związek Zawodowy Pracowników Kolejowych RP to rozwinięcie skrótu Z.Z.K., bo koło jędrzejowskie właśnie jemu podlegało. Pod tym hasłem prędzej cokolwiek znajdziemy. Warto również przejrzeć zawartość prasy związkowej i partyjnej z 1939 r (Kolejarz-Związkowiec, Robotnik, Naprzód) pod kątem zamieszczonych fotografii:

bazhum.muzhp.pl/media//files/Kwartalnik_...89-t28-n1-s77-91.pdf

Wiele dokumentów z PKP i wąskotorówki spłonęło podczas wojny, więc w archiwach występują luki, ale to nic. Da się je wypełnić, tylko narobić się trzeba i tyle.:pinch:

Odezwij się do nas, czy Ci się udało, czy nie.

Wiedz, że zdjęcie pokazuje nam ciekawy zjazd związkowców ( wielu z nich należało do jędrzejowskiego PPS), ubogacający naszą znajomość historii Jędrzejowa. Ludzie tu, jak widać, byli aktywni, organizowali spotkania, bo świadomie starali wpłynąć na jakość własnego życia.
Twoje działanie jest więc ważne i potrzebne. Życzę Ci Paulino cierpliwości i wytrwałości.:kiss: i... bez względu na przeszkody napisz proszę koniecznie.

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.