Topic-icon Wczesnośredniowieczne grodzisko

Więcej
7 lata 1 tydzień temu - 7 lata 1 tydzień temu #1 przez Krzysiek
Wczesnośredniowieczne grodzisko was created by Krzysiek
Witam serdecznie
Wczesnośredniowieczne grodzisko o którym piszę zlokalizowane było w okolicach rzeki Nidy. Na mapie hipsometrycznej widać wyraźnie zachowane zarysy (fot. 1), chociaż w naturze całość zarośnięta jest obecnie sporymi drzewami (fot. 2 - ortofotomapa ).

Zagadka polega na dokładnym określeniu jaka jest lokalizacja grodziska :)



Obiekt został wpisany na listę zabytków i jest objęty ścisłym nadzorem archeologicznym!
Załączniki:

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
7 lata 1 tydzień temu - 7 lata 1 tydzień temu #2 przez Lech
Replied by Lech on topic Wczesnośredniowieczne grodzisko
Grodzisko o które pytasz znajduje się w powiecie Jędrzejowskim gmina Imielno, obręb ewidencyjny Motkowice, działka Nr 2.0013.1222. Fajne zdjęcia miejsca są na Geoportal, można też znaleźć na Google Earth ale już są gorszej jakości i nie widać zarysów działki.
Grodzisko położone jest w dolinie rzeki Nidy, na prawym brzegu jej obecnego biegu, w połowie drogi między wsiami Stawy a Umianowice w powiecie pińczowskim, na zachodnim krańcu wzgórza.­
Faza starsza - osada, prawdopodobnie otwarta. Wyeksplorowano kilka jam i fragmenty dwóch ziemianek, wkopanych w calcu do głębokości 1m. Znaleziono w tej warstwie kilka noży i przęślików, szydło kościane, fragmenty żużla żelaznego. Osada została spalona, czego dowodem jest jednolita warstwa próchnicy z węglem drzewnym (i ceramiką), która zalegała nad ziemiankami a pod wałami grodu.
Faza młodsza - gród. Przecięto pozostałości silnie zniwe­lowanego przez orkę wału wschodniego, usypanego z piasku i próchnicy oraz dwie współczesne sobie fosy po dwóch stronach wału. Wał miał 10 m szerokości u podstawy, natomiast fosy około 8 - 9 m szerokości u góry.
W nasypie wału i na dnie fos znaleziono bardzo małą ilość ceramiki oraz grot strzały. Nie stwierdzono również warstwy od­ powiadającej użytkowaniu grodu. Świadczyłoby to o krótkim okresie­ istnienia grodu lub o jego charakterze schronieniowym. Na stanowisku tym nie znaleziono ceramiki późniejszej niż z XII w. co pozwala przyjąć za datę wybudowania grodu wiek XI/XII.
bazhum.muzhp.pl/media//files/Informator_...1968-t2-s295-296.pdf

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
7 lata 1 tydzień temu #3 przez Marek
Replied by Marek on topic Wczesnośredniowieczne grodzisko
Lechu ale szybka odpowiedź jak zawsze zresztą :) Jako szczęśliwie posiadający dużo czasu wolnego :) masz zadanie oto link z wyznaczonymi stanowiskami archeologicznymi naszego Jędrzejowskiego Powiatu :) Prosimy o opracowanie poszczególnych miejscowości stanowisk i znajdujących się stanowisk.
www.zabkielce.prot.pl/dane/rejestr_archeo.pdf

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
7 lata 1 tydzień temu - 7 lata 1 tydzień temu #4 przez Lech
Replied by Lech on topic Wczesnośredniowieczne grodzisko
Dziękuję Ci Marku za zaufanie ;) ale w samym powiecie jędrzejowskim znaleziono do tej pory 31 stanowisk archeologicznych, ja raczej nie podejmę się opisywania ich. Daję link gdzie można o tych stanowiskach poczytać:whistle:
bazhum.muzhp.pl/media//files/Rocznik_Muz...-r1973-t8-s23-39.pdf

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.