Dzięki marek112, no i mamy ślad działalności Piaseckiego w Krakowie. w 1901 r A czy ewentualnie mógłbyś załączyć tę wzmiankę?
Część działalności przypada na czas i miejsce zaboru rosyjskiego, więc w jakiśchś spisach być Piasecki powinien, bo car lubił mieć dokładne dane o rzemieślnikach, które uzyskiwano metodami administracyjnymi na podstawie ustawy, bodaj z 1816 roku.
Niestety, w krakowskiej księdze adresowej z 1905 r. ani z 1908 r. . nie wymieniono tego kamieniarza , najwyraźniej nie mieszkał, ale "z doskoku" przyjął zlecenie w Krakowie. Widocznie był znany i...tańszy.
Również w 1901 r. (ale to jedynie zbieżność daty), we Włocławku zostało założone Chrześcijańskie Towarzystwo Rzemieślników i Przemysłowców Polskich,
a założycielami byli rzemieślnicy włocławscy: Piasecki, Werner, Zieliński, Mieciński, Linde i Strzębkowski.
Szkoda, że brak imion. Przypuszczalnie i we Włocławku mógł prowadzić działalność ktoś z rodziny Piaseckich, bo zdarzało się, że w rodzinie kilka osób zdobywało ten sam fach, ale obsadzało różne miejscowości, by sobie nie wchodzić w drogę. W każdym razie u mnie tak właśnie bywało.
Kamieniarz działał na obszarze powiatu. Podobnie jak inni rzemieślnicy. Kto by jednak przypuszczał, że w Kielcach:
Piekarze, którzy zgodnie z przywilejem z 1647 r. tworzyli wspólny cech z prasołami, gwarkami, górnikami, piwowarami i kartownikami, skarżyli się, że zostali zmuszeni do płacenia z jatek chlebowych sumy 40 zł dla pisarza miejskiego. Piekarze twierdzili, że w Kielcach były jatki chlebowe pod ratuszem, ale „nie dla nas miejscowych kieleckich piekarzy, ale dla zysku z postronnych jako to z Jędrzejowa, z Chęcin, Chmielnika, Daleszyc, Bodzęcina
i Pierzchnice. ( Ciekawostka o rynku zbytu pieczywa jędrzejowskiego z "Historii Kielc" Guldona i Massalskiego").
W publikacji x.Jana Wiśniewskiego ( patrz: andreovia.pl) na str.50 czytamy, że ks.Stanisław Marchewka w 1917 r. "wzniósł piękną figurę bł. Wincentego jako pielgrzyma wykonaną przez artystę P.Piaseckiego."