Topic-icon Przydrożny krzyż z XX wieku

  • MercussekMia
  • MercussekMia Avatar Autor
9 lata 11 miesiąc temu #1 przez MercussekMia
Przydrożny krzyż z XX wieku was created by MercussekMia
Witam, przedstawiam Wam przydrożny krzyż, który został parę lat temu wyrestaurowany:


Chcę to zrobić w formie nieco zagadkowej, tak jak to zrobił ARS z krzyżem w Mzurowej, więc co wiecie na temat tego krzyża? Ja za niedługo postaram się napisać wszystko co wiem :)
To na początek - gdzie się znajduje? Szczerze mówiąc, patrząc na moje posty można się łatwo domyślić :whistle:
Załączniki:

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
9 lata 10 miesiąc temu - 9 lata 10 miesiąc temu #2 przez Stanisław
Replied by Stanisław on topic Przydrożny krzyż z XX wieku
Krzyż ten należy do rodziny Grabalskich z Miąsowej.
Jeden z przodków tej rodziny - Marcin Grabalski (ur. w 1877r.) w roku 1909 ożenił się z Zofią Zabojszcz z Żernik (ur. 1887r.).
Ich potomstwo prześladowało fatum wczesnych zgonów. Sześcioro dzieci umierało im po kolei zaraz po urodzeniu.

1. Katarzyna ur. w 1910r. zm. w dniu 29.03.1910r. żyła 3 miesiące
2. Aniela ur. w 1911r. zm. w dniu 21.11.1911r. żyła 14 dni
3. Marcin ur. 11.04.1912r. zm. 12.04.1912r. żył 1 dzień
4. Franciszka ur. 03.07.1913r. zm. 13.07.1913r. żyła 10 dni
5. Anna ur. 03.07.1913r. zm. 19.07.1913r. żyła 16 dni
6. Anna ur. 8.06.1914r. zm. ….............

Przerwanie tego pasma zgonów przedstawiać się miało następująco. Otóż w tamtych odległych czasach od wsi do wsi przemieszczały się rzesze ludzi biednych i bezdomnych. Gdy bezdomny zawitał do danej wsi, na sołtysie wsi ciążył obowiązek, aby takiemu bezdomnemu zapewnił we wsi jeden nocleg wraz z wyżywieniem. Sołtys w tym celu wyznaczał dom jakiegoś zamożniejszego chłopa we wsi, gdzie bezdomny miał być przenocowany i nakarmiony.
Prawie 100 lat temu, pewnego dnia na taki nocleg do Marcina Grabalskiego sołtys miąsowski (Sobczyk) przydzielił bezdomną nieznaną nikomu starą kobietę. W trakcie rozmowy z gospodarzami dowiedziała się o ciągłych zgonach ich nowo narodzonych dzieci. W tym czasie Zofia Grabalska kolejny raz była „przy nadziei”.
Po przespanej nocy staruszka poprosiła Marcina i Zofię Grabalskich , że chce im coś ważnego powiedzieć i wtedy dała im taką radę.
Jeżeli teraz urodzi się wam dziecko, to udając się do kościoła na ochrzczenie dziecka nie wolno tego dziecka z domu wynieść przez próg. Matka ma podać dziecko oknem, ale nie do rąk ojca, tylko ma je odebrać chrzestny dziecka.
Gdy opuszczała dom Marcina Grabalskiego kilkakrotnie przypominała aby tak uczynić.
Tak też zrobiono, niemowlę przez okno podano chrzestnemu- Antoniemu Grabalskiemu (bratu Marcina) i o dziwo urodzony w czerwcu 1915 roku malutki Janek przeżył. Zginął na wojnie w 1939 roku jako starszy legionista II Pułku Piechoty Legionów. Wtedy w podzięce Bogu Marcin i Zofia Grabalscy ufundowali kapliczkę co nastąpiło w grudniu 1915 roku, czyli prawie 100 lat temu.
Jako ciekawostkę podam, że kapliczka ta stoi na miejscu , gdzie prawie 200 lat temu też stał krzyż. Nie wiem czy był postawiony w jakiejś intencji, czy jak to zwyczajowo bywało , postawiono „na rozstajnych drogach”.

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

  • MercussekMia
  • MercussekMia Avatar Autor
9 lata 10 miesiąc temu #3 przez MercussekMia
Replied by MercussekMia on topic Przydrożny krzyż z XX wieku
Dziękuję, panie Stanisławie, naprawdę dużo się dowiedziałem. Historia jest bardzo ciekawa, ale też bardzo tragiczna. Zastanawiające jest ile historii kryje się w pamięci ludzkiej, starych dokumentach czy w lokalnych legendach i czeka na odkrycie :)
Ja osobiście dopiero zacząłem poznawać swój region i jeszcze nie wiem gdzie tak naprawdę mam szukać. Planuję niebawem odwiedzić bibliotekę w Jędrzejowie, a nuż może znajdę coś wartego uwagi? :)
Pozdrawiam serdecznie.

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.