Topic-icon Jędrzejowskie cmentarze

Więcej
11 miesiąc 3 tygodni temu - 11 miesiąc 3 tygodni temu #1 przez Krzysiek
Krzysiek stworzył temat: Jędrzejowskie cmentarze
Witajcie
Z inicjatywy Marka a dzięki pracy pani Barbary Rogulskiej prezentujemy mapy jędrzejowskich cmentarzy, z zaznaczonymi miejscami pochówku osób szczególnie zasłużonych dla naszej historii. Była już wcześniej mapa cmentarza przy Kieleckiej, teraz dostępna jest również mapa cmentarza Podklasztorze.
Z pewnością wielu z nas odwiedzi groby swoich bliskich - zachęcamy do chwili refleksji również przy innych grobach zasłużonych Jędrzejowiaków.
Cmentarz Parafii Św. Trójcy
Cmentarz Parafii Bł. W. Kadłubka

Wspomnijcie także w modlitwie naszych kolegów z forum: Piotra i Leszka

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
11 miesiąc 3 tygodni temu - 11 miesiąc 3 tygodni temu #2 przez Lech
Lech odpowiedział w temacie: Jędrzejowskie cmentarze
Dopiszę tu jeszcze dwóch jędrzejowian, którzy maja symboliczne groby na cmentarzu Św.Trójcy
Jan Zakrzewski zginął w 1944 r w Obozie koncentracyjnym Buchenwald
Stanisław Plewa zginął w 1940 r.w Ostaszkowie

www.andreovia.pl/galeria/picture.php?/73...krzewscy_i_ciszewscy
www.ogrodywspomnien.pl/index/showd/15840,.html

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
11 miesiąc 3 tygodni temu - 11 miesiąc 3 tygodni temu #3 przez marek112
marek112 odpowiedział w temacie: Jędrzejowskie cmentarze
W 1986 na cmentarzu Parafii Bł. W. Kadłubka w części cmentarza wojennego 1914-1915r., znajdujące się w otoczeniu kaplicy krzyże rozstawiano według nowego planu, a teren na którym znajdowały się mogiły obsiano trawą i otoczono krawężnikami, ocalałe krzyże ustawiono tak jak obecnie się znajdują.
Na tym cmentarzu pochowani są też polegli żołnierze Piechoty Wielkiego Mistrza Zakonu Krzyżackiego - to ten sam zakon, co przegrał pod Grunwaldem w 1410r. - ich pułk, jako część armii austro-węgierskiej, brał udział w walkach pozycyjnych nad Nidą.

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
11 miesiąc 3 tygodni temu - 11 miesiąc 3 tygodni temu #4 przez Marek
Marek odpowiedział w temacie: Jędrzejowskie cmentarze
Dziękuję Krzyś :) Jak zwykle super robotaaaa. Jak wiecie na cmentarzach Jędrzejowskich jest dużo mogił, w których spoczywa wielu osób walczących o wolność ojczyzny i innych, w jakiś sposób dla niej zasłużonych. Niestety był czas, że umieszczenie inskrypcji dotyczących zasług tej osoby dla kraju było niewskazane ;( Groby te często zapomniane ulegają likwidacji przez grabarzy !!!!
Mam taki plan oraz osoby, które mi w tym pomogą, aby zrobić interaktywną mapę cmentarzy z umieszczeniem na niej danych lokalizacji GPS takich mogił. Jeśli groby waszych bliskich którzy brali udział w walkach o wolność ojczyzny lub w jakkolwiek sposób zasłużyły się dla niej proszę o kontakt ze mną :)

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
10 miesiąc 2 tygodni temu - 10 miesiąc 2 tygodni temu #5 przez Krzysiek
Krzysiek odpowiedział w temacie: Jędrzejowskie cmentarze
Właśnie zakończyłem prace nad publikacją, będąca kompilacją różnych materiałów, dotyczących cmentarza Podklasztorze, to znaczy: rozpoznania przeprowadzonego na terenie cmentarza przez Michał Gromniaka, Rafała Szydłowskiego i Marka Godlewskiego; fotografie nagrobków autorstwa Michała Gromniaka, opracowanie z lat 90 pani Barbary Rogulskiej z uzupełnieniami hm. Jana Robaka.

Muszę przyznać, że sceptycznie zareagowałem na sam pomysł, bo zdaję sobie sprawę, że jest to robota wielka... a robotników mało. Nie miałem też pomysłu na samą publikację w tym obliczenie współrzędnych GPS dla lokalizacji nagrobków. Nerwowo zareagowałem też na szum medialny, jaki poprzedzał cała akcję - ja mam taką filozofię, że do działań społecznych najważniejsza jest własna motywacja, więc źle reaguję na jakiekolwiek objawy zainteresowania mediów, bo myślę że to często kieruje "parę w gwizdek" zamiast w układ napędowy :)

Z przyjemnością przyznaję, że się myliłem :) Robota została profesjonalnie i zrobiona szybko. Po złożeniu wszystkiego uzyskaliśmy może niepozorną ale bardzo konkretną informację nt. stanu wszystkich grobów ludzi zasłużonych dla naszego regionu spoczywających na tym cmentarzu: www.andreovia.pl/publikacje/miejsca-pami...cmentarz-bl-kadlubka

Dziękuję wszystkim :D

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
10 miesiąc 2 tygodni temu - 10 miesiąc 2 tygodni temu #6 przez Renata
Renata odpowiedział w temacie: Jędrzejowskie cmentarze
:) Szacunek i uznanie dla wszystkich Panów zaangażowanych w to arcyważne Przedsięwzięcie!!!

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
10 miesiąc 2 tygodni temu #7 przez Marek
Marek odpowiedział w temacie: Jędrzejowskie cmentarze
Dziękuję Krzyśkowi :) Rafałowi :) Michałowi :) i Pani Basi Rogulskiej za materiał który udało się przybliżyć mieszkańcom naszego miasta i nie tylko. Mam nadzieje ,że temat lokalizacji grobów osób zasłużonych na tym i innych cmentarzach nie jest zamknięty i na tej wirtualnej mapie znajda się wszystkie takie mogiły. Znając nasz zapał wraz ze spiewem pierwszego skowronkiem.... ruszamy na cmentarz Św Trójcy i inne miejsca pamięci :) Jeszcze raz dziękuje wszystkim i każdemu z osobna. :)

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
10 miesiąc 1 tydzień temu - 10 miesiąc 1 tydzień temu #8 przez Marek
Marek odpowiedział w temacie: Jędrzejowskie cmentarze
Dziś będąc na cmentarzu Św Trójcy zauważyłem,że wiele grobów osób, które zostały rozstrzelane przez, okupanta znajduje się we wschodniej stronie cmentarza. Groby te usytuowane są w znacznej odległości od dawnego muru cmentarnego, zlokalizowanego tuż przy zachowanym do dziś spadku. Są to w większości ofiary egzekucji. Czyżby osoby te pochowane były w miejscu gdzie zostały rozstrzelane? Wśród tych mogił kilka nosi datę śmierci osób w nich spoczywających 14.01.1945. Mogiły z tą datą spotkałem również na cmentarzu Klasztornym. Czyżby wyzwoliciele również zabijali mieszkańców naszego miasta?

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.