Topic-icon HISTORIA – dlaczego to takie ważne?

Więcej
9 miesiąc 1 tydzień temu - 9 miesiąc 1 tydzień temu #1 przez Krzysiek
Krzysiek stworzył temat: HISTORIA – dlaczego to takie ważne?
Przypuszczam, się, że każdy z nas ma w sobie rozmyślania na wybrane tematy, które wciąż pozostają nie zamknięte - rozważania powracają, uzupełniają się i krystalizują. Dla mnie takim tematem jest historia – wciąż zadaję sobie pytanie: dlaczego to takie ważne? i wciąż szukam dobrych odpowiedzi. Czuję się przy tym trochę jak pies, przed którym na patyku merda upragniona kiełbasa – już, już jej dosięgam a ona nagle smyk – oddala się, ale wciąż pozostaje w zasięgu mojego wzroku i węchu :)
Dla porządku dodam, że nie chodzi mi o „historię” w rozumieniu powszechnej edukacji – chodzi o moją historię, o to co mam w sercu i w głowie, co pielęgnuję i co jest dla mnie najważniejsze. A chociaż to jest inne dla każdego z nasz, wiele jest obszarów wspólnych.

Rozumiem, że pewnie nigdy nie uda mi się uzyskać pełnej odpowiedzi, bo bardzo trudno przetłumaczyć język emocji na słowa, a historia to dla mnie przede wszystkim emocje, wynikające z przeszłych zdarzeń.
Czuję, że muszę o to dbać, bo inaczej straciłbym jakąś ważną część siebie, swojej tożsamości – być może najważniejszą? Świadomość, że przemierzając ulice naszego miasta de facto chodzę po cudzych śladach jest dla mnie niesamowita, elektryzująca i… zobowiązująca, bo ci którzy tu byli przed nami zbudowali to wszystko dla siebie i dla nas. W tych śladach jest pamięć o naszych przodkach a przecież nosimy w sobie ich geny. A jeśli jest pamięć, to jest… życie?

Piszcie proszę czym dla Was jest historia, ale… NIE dołączajcie linków do cudzych poglądów! Piszcie o sobie, o swoich odczuciach. Jestem bardzo ciekawy Waszych wypowiedzi :)

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
9 miesiąc 1 tydzień temu - 9 miesiąc 1 tydzień temu #2 przez Renata
Renata odpowiedział w temacie: HISTORIA – dlaczego to takie ważne?
Dobre pytanie... Dla mnie historia, zwłaszcza historia regionu, jest czymś w rodzaju pomostu, mniej lub bardziej stabilnego, pomiędzy tym, co było, co jest tu i teraz, a tym, co przyniesie przyszłość. Pomost to znajomość, nawiązując do Asnyka,,,przeszłości ołtarzy", w każdym tego słowa znaczeniu...

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
9 miesiąc 1 tydzień temu - 9 miesiąc 1 tydzień temu #3 przez Marek
Marek odpowiedział w temacie: HISTORIA – dlaczego to takie ważne?
Historia .... współczesny świat pełen wariacji dziwactw wielkich miast, pełen wrzasku i krzyku. Fascynujemy się tym wielkim światem bielizną celebrytów, a nie zauważamy naszego świata, naszego miasta, jego historii - niezwykłej historii. Niejednokrotnie moi znajomi w telewizji mówią... jestem z Kielc, z Krakowa :) a wychowałem się razem z nimi rozbijając szyby piłką i bijąc się na śnieżki, biegając od światu do nocy po ulicach, jedząc chleb na krawężniku ulicy Kościelnej z piekarni Gliwińskich i tabletki na gardło Akron z apteki Ćmakowskiego, które w tamtych czasach zastępowały cukierki.
Ja się nie wstydzę mojego miasta i jego historii. Urodziłem się, wychowałem, żyję wśród tych ulic, kamienic. Tu zapewne przyjdzie opuścić mi ten ziemski padół. Nie zamierzam się kremować :) więc kości moje też tu zostaną złożone, w moim mieście. Będę miał zaszczyt leżeć obok powstańców styczniowych, żołnierzy walczących na wszystkich frontach wojen światowych, znamienitych mieszczan i pospolitych złodziejaszków. Ale to są moi krajanie - Jędrzejowianie :)
To że coś kiedyś było nie znaczy, że tego już nie ma, więc mam nadzieję, że kiedyś tam spotkam się z nimi u świętego Piotra, albo na niższym poziomie, a oni będę zadowoleni, że w miarę swoich możliwości starałem się, aby pomimo tego że odeszli od nas, pamiętać o nich.
Historia dla mnie to konieczność kultywowania czegoś, co przekazali nam oni - ci którzy odeszli, ale patrzą tam na nas z góry i mają satysfakcję, że my o nich pamiętamy ;) Czuć historię i żyć nią, to słyszeć i widzieć te minione lata, ten gwar ulic, stuk kopyt na bruku ulic. Pokrzykiwania nocnych stróżów, zapach mac pieczonych w żydowskich piekarniach i śpiew chłopów wychodzących z gospody po udanym transakcjach czwartkowych.

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
9 miesiąc 1 tydzień temu - 9 miesiąc 1 tydzień temu #4 przez Krzysiek
Krzysiek odpowiedział w temacie: HISTORIA – dlaczego to takie ważne?
Pięknie powiedziane - tak od serca i dosadnie !
Fajnie oddałeś klimat tego, co i ja czuję :)

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
9 miesiąc 1 tydzień temu - 9 miesiąc 1 tydzień temu #5 przez Renata
Renata odpowiedział w temacie: HISTORIA – dlaczego to takie ważne?
Marek,to się nazywa sedno sprawy.:)

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
9 miesiąc 1 tydzień temu #6 przez Marek
Marek odpowiedział w temacie: HISTORIA – dlaczego to takie ważne?
Jakie to proste wystarczy KOCHAĆ ... to miasto i je czuć to dawne i to nie dawne a my Chłopaki z Jędrzejowa to czujemy !!!! chociaż ty z Podklasztorza a ja z Rynku to my z jednego miasta są :)

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.