Topic-icon Nauczyciele

  • MNLPN
  • MNLPN Avatar Autor
3 lata 8 miesiąc temu - 3 lata 8 miesiąc temu #1 przez MNLPN
MNLPN tworzy temat: Nauczyciele
Nauczyciele - czas na wspomnienia.

Proponuję temat: napiszcie coś o swoich nauczycielach - tych pisanych z DUŻEJ LITERY, ale też tych, którzy nie byli dla nas autorytetami (w tym drugim przypadku sadzę, że warto podpisać się nazwiskiem).


To już rok jak Pani DANUTY STRUSKIEJ nie ma wśród nas.

pierwsza dwója, pierwsza uwaga w dzienniczku - a tak naprawdę... cudowne wspomnienia.

DZIĘKUJĘ

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
3 lata 8 miesiąc temu #2 przez Krzysiek
Krzysiek odpowiada w temacie: Nauczyciele
Bardzo dobry pomysł!

Ciekawe relacje możemy opublikować na Andreovii

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2 miesiąc 1 dzień temu - 2 miesiąc 1 dzień temu #3 przez Krajanka
Krajanka odpowiada w temacie: Nauczyciele
Aż drżę, bo nie znałam osobiście tej polonistki. Słyszałam o niej tylko. Jest na paru zdjęciach z wojny i powojennych w galerii.
Nie podpisana imieniem i nazwiskiem, więc niedługo zostałaby być może całkiem zapomniana. Uczyła w Jędrzejowie młodzież na tajnych kompletach. Niemcy wysłali ją do obozu w Ravensbruck, a tam, co zdumiewa, nie zaprzestała działalności pedagogicznej:

www.ravensbruck.pl/pl/ciekawostki/tajne-...olek-w-kl-ravensbrck

Schorowana wróciła do Jędrzejowa, by przy boku dra Artymiaka uczestniczyć w odbudowie Liceum Pedagogicznego. Wyjechała wreszcie do Otwocka, szukać pomocy medycznej i...kolejnych uczniów.

Na stronie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 i. Stanisława Konarskiego pojawiło się skromne upamiętnienie:

"Szczególnie zasłużeni dla Liceum Pedagogicznego nauczyciele to:

Dr Antoni Artymiak - pierwszy dyrektor Liceum Pedagogicznego. Zamiłowany historyk. Napisał wiele prac z przeszłości Jędrzejowa. W czasie okupacji wykładowca tajnego Uniwersytetu Zachodniego w Kielcach w latach 1943 -1945. To dzięki jego staraniom po wojnie powstało Liceum Pedagogiczne. Doskonale rozumiał potrzeby odradzającego się szkolnictwa w Polsce i bardzo dużo wkładał wysiłku w jego organizację. Zmarł w Kielcach.

Julia Szartowska - nauczycielka języka polskiego w Gimnazjum, a potem w Liceum Pedagogicznym. Swą wielka wiedzę, umiłowanie literatury i patriotyzm potrafiła zaszczepić swym wychowankom. W czasie okupacji była organizatorką tajnego nauczania w Jędrzejowie na poziomie gimnazjum, za co została zesłana do Ravensbruck. Zmarła w Otwocku, gdzie ostatnio pracowała.

Stanisław Polak - absolwent Seminarium Nauczycielskiego w Jędrzejowie. Dyrektor Gimnazjum przed wojną. W czasie wojny był aresztowany i przebywał w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu. Po powrocie był nauczycielem w Liceum Pedagogicznym aż do śmierci w 1964 roku.

Dr Ludwik Żuk - nauczyciel języka niemieckiego, śpiewu i muzyki jeszcze w Seminarium Nauczycielskim, świetny organizator miejskich imprez dla społeczeństwa. W czasie okupacji więzień obozu w Oświęcimiu. Po wojnie pierwszy dyrektor samodzielnego już Liceum Pedagogicznego."

Kochana Pani Profesor, Pani Julio Szartowska, dziękuję za Pani bezgraniczne oddanie sprawie kształcenia młodzieży, za poświęcenie życia tej sprawie.
Nasz skromny udział w upamiętnieniu Pani to odszukanie zdjęć i opis, gdzie Pani jest wśród uczniów i kolegów.
andreovia.pl/galeria/picture.php?/932/ta...-edukacja_szksrednie

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.