Topic-icon Archiopactwo w sieci

Więcej
10 lata 1 miesiąc temu - 10 lata 1 miesiąc temu #1 przez Lech
Archiopactwo w sieci was created by Lech
Polecam nową stronę Archiopactwa Cystersów
www.jedrzejow.cystersi.pl
Przy okazji życzenia dla naszego użytkownika Ojca Jakuba z okazji wyświęcenia na Diakona.

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
10 lata 1 miesiąc temu - 10 lata 1 miesiąc temu #2 przez Krzysiek
Replied by Krzysiek on topic Archiopactwo w sieci
Na prośbę Archiopctwa Cystersów zamieszczamy informację oraz dołączamy się do życzeń dla Ojca Jakuba.

Prawda, przepowiadanie i autentyczność życia w erze cyfrowej – to nie tylko tytuł orędzia Benedykta XVI z 2011 roku, ale także słowa-klucze do zrozumienia nowej inicjatywy cystersów z Jędrzejowa. Mnisi zaznaczają swoją obecność w wirtualnej przestrzeni dzięki nowej stronie internetowej oraz profilom na Facebooku i Twitterze.

Prawda Ewangelii – jak pisze Benedykt XVI – domaga się konkretnej odpowiedzi. Tą Ewangelią, jako cystersi, chcemy żyć oraz skutecznie przepowiadać ją światu. Efektywność głoszenia Słowa weryfikuje się w dawaniu odpowiedzi, w zmianie życia, w szukaniu świata wartości. I na tym nam, mnichom z Jędrzejowa, zależy. Ufamy, że relacje tworzone w sieci, będą miały początek, przeniosą się lub znajdą finał w rzeczywistym spotkaniu, w rozmowie, w wymianie doświadczeń i myśli, we wspólnym szukaniu Boga. Dzielenie się naszym poszukiwaniem, naszą drogą i sposobem życia, może kogoś zainspirować, skłonić do myślenia, dać impuls do weryfikacji dotychczasowej drogi. Chcemy też uczyć się od innych, słuchać, czytać – być w drodze RAZEM.

Zapraszamy na naszą ciągle rozwijającą się stronę internetową, na profile na Facebooku i na Twitterze. Zapraszamy do naszego opactwa na liturgię, rozmowę czy wspólne zwiedzanie. Mnisi jędrzejowscy mają słynnego współbrata – bł. Wincentego Kadłubka – w naszym zamyśle strona www ma stać się także bazą informacji o tym nieprzeciętnym człowieku. Zapraszamy do modlitwy za jego wstawiennictwem i o jego kanonizację.

Oficjalnie rozpoczynamy naszą działalność w święto Przejścia do nieba św. Benedykta, jemu zawierzamy to dzieło, naszą wspólnotę i internautów. Naszym pragnienie jest tożsame z gorącym pragnieniem św. Benedykta – aby Bóg, we wszystkim był uwielbiony.

cystersi jędrzejowscy

21 marca 2013, w święto Przejścia do nieba św. Benedykta

www.jedrzejow.cystersi.pl
www.facebook.com/archiopactwo
www.twitter.com/archiopactwo

Załączniki:

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
10 lata 4 tygodni temu - 10 lata 3 tygodni temu #3 przez ARS
Replied by ARS on topic Archiopactwo w sieci
Przejrzałem nową stronę Archiopactwa Cystersów. Bardzo ładnie i interesująco zaprojektowana, zachęca do czytania. Zawiera też, według mnie, parę nieścisłości w tekście o historii opactwa i parafii bł. W. Kadłubka.

Na początek zacytuję fragment, który mnie wyjątkowo mierzi: -
"Na domiar złego, w 1819 r. car Aleksander I dokonał kasaty. Mnisi, co prawda, mogli zostać w murach klasztornych, ale zabroniono im przyjmować kandydatów na zakonników. Tak więc z biegiem czasu wspólnota wymarła."

Dlaczego kasatę zakonu cystersów w Jędrzejowie przypisuje się carowi?

Nie tyko w poczciwej i poczytnej pl.wikipedia.org/wiki/Kasata_klasztor%C3..._w_zaborze_rosyjskim napisano: - "Papież Pius VII wydał w 1818 bullę Ex imposita Nobis, wprowadzając nowy podział diecezji w Królestwie Kongresowym. Wykonawcą jej postanowień mianował prymasa Franciszka Malczewskiego, którego upoważnił do kasaty kilku kolegiat i bogatszych klasztorów w celu uposażenia istniejących biskupstw i udotowania nowo powołanych: sandomierskiego i podlaskiego."

Podsyłam linki związane z tematem
krakow.gazeta.pl/krakow/1,90719,7270694,Kasaty_klasztorow.html
hm.kasaty.pl/wp-content/uploads/2013/08/artykul15.pdf
Zachęcam do dyskusji :)

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
10 lata 3 tygodni temu - 10 lata 3 tygodni temu #4 przez Krajanka
Replied by Krajanka on topic Archiopactwo w sieci
Ars, czyżbyś sądził, że cystersi w Jędrzejowie aż tak podpadli w Watykanie, że bulla papieska miała właśnie ich dotyczyć? :( Co, powołań nie mieli, tacy bogaci byli, czy za dużo klasztorów w okolicy? ;)
Problem stary jak świat: skąd wziąć kasę na działalność? Lud wierny, wojowniczy, ale bidny, car jest głową Kościoła schizmatyckiego, więc nie da katolikom, co robić?
W roku 1818 było koniecznością wewnątrzkościelną związaną z nowym podziałem diecezji pozyskanie niezbędnych funduszy, zwłaszcza na działalność nowopowołanych biskupstw sandomierskiego i podlaskiego.
I wzmianka w bulli o kasacie paru klasztorów została natychmiast wykorzystana przez carat.
Powiem nawet, że twórczo rozwinięta.
Najpierw ukaz cara Mikołaja I w 1832, który na Podolu, Wołyniu, Litwie, Polesiu i Białorusi na 322 klasztory zlikwidował aż 194. Przy okazji niejako, jednym podpisem, zlikwidował też szkoły średnie
i parafialne prowadzone przez owe klasztory. Po co komu znajomość alfabetu łacińskiego?
Dobry początek....ale nie koniec. Dobitka w likwidowaniu różnic w wierze na rzecz umocnienia prawosławia nastąpiła w związku z powstaniem styczniowym. Wspieraliście po zakonach buntowników przeciw świętej prawosławnej władzy carskiej? Car wszak jest głową Cerkwi.
8 listopada 1864 car Aleksander II wydał kolejny ukaz kasacyjny ( a co tam prawo międzynarodowe), za co 3 miesiące później Watykan wręczył notę protestacyjną ambasadorowi rosyjskiemu, a wreszcie w 1866 zerwał stosunki dyplomatyczne z Rosją.
Tak więc reforma Komisji Rządowej Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego przez sekularyzację 35 zakonów ( a nie kilku, jak napisałam!), w tym klasztoru w Wąchocku, zapoczątkowała de facto dzieło niszczenia większości wspólnot zakonnych. Oj nie był to bynajmniej szczęsny pomysł dla społeczeństwa pod zaborami.

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
10 lata 3 tygodni temu - 10 lata 3 tygodni temu #5 przez Piotr
Replied by Piotr on topic Archiopactwo w sieci
Mikołaj w 1832, i Aleksander w 1864 dokonali kasaty klasztoru cystersów w 1818 roku ...
Pętla czasowa ?? Te ruskie to spryciarze ...

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
10 lata 3 tygodni temu - 10 lata 3 tygodni temu #6 przez Krajanka
Replied by Krajanka on topic Archiopactwo w sieci
A jak, masz jeszcze jakieś wątpliwości? To Wąchock zamknięto wskutek bulli z 1818r., ale nie Jędrzejów. W jędrzejowskim klasztorze pozostało 34 mnichów z opatem Wawrzyńcem Drzewieckim. Ostatni mnich pomarł dopiero w 1855r. I cały czas nie było ani środków ani zgody władz carskich na remont zniszczonych zabudowań. Brak kasy i....niech się pali i wali.
Popatrzcie - jest klasztor i znów są od 1945 r cystersi w Jędrzejowie.

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
10 lata 3 tygodni temu - 10 lata 3 tygodni temu #7 przez ARS
Replied by ARS on topic Archiopactwo w sieci
Niestety, ale według literatury do jakiej mam dostęp, to klasztor jędrzejowski uległ kasacie w 1819, dostał na czas lustracji roczną dzierżawę, płacąc 1/3 od zadeklarowanego dochodu 150.000zp.
Po dokładnej lustracji przez lustratora Grochowskiego, część z 18-nastu klasztornych folwarków prawdopodobnie została wydzierżawiona dzierżawcom na lat 12-ście, zaś folwark Lasków dożywotnio dzierżawił opat.


Załączniki:

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
10 lata 3 tygodni temu #8 przez Krajanka
Replied by Krajanka on topic Archiopactwo w sieci
Wychodzi jednak na to, że inicjatorem był car Aleksander I, co podaje do wiadomości Małgorzata Kośka z Archiwum Gł.Akt Dawnych w W-wie.
"Opinia Sekcji Duchownej Rzymskokatolickiej z 7 X 1829 r w sprawie przeprowadzenia reformy Kościoła w Królestwie Polskim. Mało znane źródło do dziejów kasaty klasztorów w 1819 r." podpisana własnoręcznie przez bpa Adama Prażmowskiego ujmuje temat następująco:

"Gdy w roku 1815 wskrzeszone zostało Królestwo Polskie, Najjaśniejszy Cesarz Wszech Rosji i Król Polski Aleksander I, troskliwy o dobro swoich nowych poddanych, zwrócił swą ojcowską uwagę na wszelkie wskrzeszonego Królestwa potrzeby. Uznał konieczność uporządkowania interesów duchownych, tak co do podziału na diecezje, jak co do opatrzenia duchowieństwa przyzwoitymi funduszami. Z tego powodu rozpoczęły się naprzód między Petersburgiem i Warszawą liczne korespondencje."

hm.kasaty.pl/wp-content/uploads/2013/01/koska.pdf‎

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
10 lata 3 tygodni temu #9 przez Krzysiek
Replied by Krzysiek on topic Archiopactwo w sieci
W kwestii merytorycznej nic dodać nie umiem, jednakowoż widzi mi się, że ARS zyskał godną przeciwniczkę w dyskursach :)
A nas czytających bardzo to cieszy, bo dyskusja bogata jest i pouczająca, więc czekamy na dalszą wymianę... "ciosów" :lol:

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
10 lata 3 tygodni temu - 10 lata 3 tygodni temu #10 przez Lech
Replied by Lech on topic Archiopactwo w sieci
Według mnie do kasaty klasztoru doszło z inicjatywy cara Aleksandra I po wydaniu aktu supresyjnego z roku 1818.Ale do tego wszystkiego dołożył się Papież Pius VII wydając Bullę z 30 VI 1818 r. Ex imposita Nobis, wyrażającej zgodę na kasatę części klasztorów w celu uposażenia z tego źródła kleru diecezjalnego, aktu supresyjnego z 17 IV 1819 r. arcybiskupa Franciszka Malczewskiego i brewe Piusa VII Compertum est z 16 II 1820 r., którym papież mianował arcybiskupa Szymona Hołowczyca swym delegatem do ukończenia dzieła supresji.
Po uskutecznieniu takowego podpisu dekretu supresyjnego delegowany arcybiskup Malczewski nazajutrz, to jest d. 18 kwietnia roku tegoż 1819 o godzinie dziewiątej wieczornej życie swoje zakończył w domu pod nr 488 przy ulicy Miodowej, jako świadczy księga zmarłych osób w parafii warszawskiej Ś. Jana.
Dekretem owym podpisanym przez arcybiskupa delegowanego na dzień przed śmiercią jego uległy supresji następujące instytuta:
1. Opactwo benedyktyńskie wraz z klasztorami na Łysej Górze i w Sieciechowie.
2. Opactwo cysterskie z klasztorami w Jędrzejowie, Lądzie, Koprzywnicy, Wąchocku, Sulejowie.

Źródło.hm.kasaty.pl/wp-content/uploads/2013/01/koska.pdf‎ podane wcześniej przez Krajankę

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.