Topic-icon Mierzwin - w jakim był województwie?

Więcej
5 lata 2 miesiąc temu - 5 lata 2 miesiąc temu #1 przez Praskowia
Mierzwin - w jakim był województwie? was created by Praskowia
Nie mogę znależć informacji do jakiego wojewodztwa nalezala parafia Mierzwin w czasie I Rzeczypospolitej, Jak wiadomo, możemy cieszyć się spisem ludnosci z lat 1790-1791 (zdygitalizowanym), nic natomiast nie wiem o spisie woj .sandomierskiego, Czyzby sie nie zachowal ?
I drugie pytanie - czy wiecie gdzie znależć informacje o poborze do wojska w czasie przed I WS i informacje o przebiegu sluzby mieskzancow naszego regionu ?

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
5 lata 2 miesiąc temu - 5 lata 2 miesiąc temu #2 przez marek112
Replied by marek112 on topic Mierzwin - w jakim był województwie?
Województwo Krakowskie, Parafia nazywała się Grudzyny a kościół był w Mierzwinie

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
5 lata 2 miesiąc temu - 5 lata 2 miesiąc temu #3 przez Krajanka
Replied by Krajanka on topic Mierzwin - w jakim był województwie?
Witaj Praskowio, pobór do armii na terenie d. Królestwa Polskiego przeprowadzały Urzędy ds. Powinności Wojskowej. To jest kluczowa nazwa przy poszukiwaniach w polskich archiwach.
Pomoc w zrozumieniu systemu rekrutacji znajdziesz w publikacji lub bezpośrednio u autora (w przypisach !), a nawet w archiwum.

tonik-libra.pl/wp-content/uploads/2018/0...%B3w-biurokracji.pdf

szukajwarchiwach.pl/search?q=Urz%C4%85d%...skowej&rpp=15&page=1

Napisz proszę, czego konkretnie szukasz "w naszym regionie" oraz co znalazłaś. Pozdrawiam.

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
5 lata 2 miesiąc temu - 5 lata 2 miesiąc temu #4 przez Krajanka
Replied by Krajanka on topic Mierzwin - w jakim był województwie?
W APKielce interesujące wiadomości są zawarte w zespole nr 50: Urząd Gubernialny Kielecki ds. Powinności Wojskowej.

I tak jednostki aktowe w tym zespole o nrach 214 ( dot.lat 1892-1915), 156 ( rok 1900 ), 454 ( rok 1874), 595 (lata 1874-1875),1056 ( rok 1902),1350 (rok 1907), 1455 ( rok 1905) i 1716 ( lata 1912-1913) sygnalizują konkretne sprawy przechodzące przez urząd w Jędrzejowie.

W jednostce nr 214 są protokoły Gubernialnego i Powiatowych Urzędów oraz imienne spisy poborowych przeniesionych do rezerwy, otrzymujących odroczenia, postawionych przed sądem czy przeniesionych na inne placówki.
Natomiast nr 156 informuje o nagrodzeniu w 1900 r. członka jędrzejowskiego powiatowego urzędu ds. powinności wojskowej, prowizora Wacława Kwiatkowskiego orderem
św. Stanisława 3 klasy.
Z kolei z 595 dowiedzieć się można, że w latach 1874-5 funkcję naczelnika ds. powinności wojskowej powiatu jędrzejowskiego pełnił kapitan Kamiński.

Nieoceniony Jacek Legieć "po całości" tematu:
madreksiazki.org/kategorie/historia-nowo...ej-latach-1874-1913/

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
5 lata 2 miesiąc temu - 5 lata 2 miesiąc temu #5 przez marek112
Replied by marek112 on topic Mierzwin - w jakim był województwie?
Legenda o kościele w Mierzwinie
Pierwszy kościół na tych ziemiach znajdował się we wsi Grudzyny, istniał on już przed 1236 r. W źródłach widnieje wpis z roku 1236r. o Mirosławie, plebanie z Grudzyn który płacił na świętopietrze 23 skojce w dwóch terminach .
Kościół był zbudowany z drewna i był dość stary. Stan świątyni był na tyle zły że w XV w. podjęto decyzję o budowie nowego.
Wśród parafian najbardziej niezadowolenie budziła lokalizacja nowego kościoła. Mieszkańcy Grudzyn chcieli aby kościół nadal był w ich wsi, natomiast według planów miał się on znajdować w sąsiednim Mierzwinie.
Konflikt pomiędzy mieszkańcami Grudzyn i Mierzwina narastał. Gdy rozpoczęto budowę i postawiono mury oburzeni mieszkańcy Grudzyn pod osłoną nocy burzyli to co w dzień wybudowali murarze. Do takich incydentów dochodziło bardzo często co uniemożliwiało ukończenie budowy. Parafianie z Grudzyn tłumaczyli swój czyn tym że nie chcą nowego kościoła, bo mają swój w Grudzynach.
Wśród mieszkańców długo utrzymywała się opinia, że mieszkańcy Grudzyn, Mierzwina i proboszcz doszli do porozumienia, że kościół będzie stał w Mierzwinie a parafia będzie się zwała Grudzyny.
Kościół w Mierzwinie zbudowany z cegły jednak powstał, choć dokładnej daty jego budowy nie znamy. Wiemy tylko, że wzniesiono go w 2. połowie XVI stulecia.
Jeszcze na początku XX w. ludzie wskazywali miejsce dawnego kościoła, które było¬ wysadzone tarniną i krzyż stał w tern miejscu. Niedawno plac ten zaorano.

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.