Topic-icon Biblioteki cyfrowe

Więcej
Więcej
10 lata 3 miesiąc temu #2 przez marek112
Replied by marek112 on topic Biblioteki cyfrowe
Ulotka "Do obywateli Jędrzejowa! Z powodu mnożących się wypadków Czerwonki (dezynteryi). Jędrzejów 20 Sierpnia 1914" z Cyfrowa Biblioteka Śląska www.sbc.org.pl/dlibra/doccontent?id=71023&from=FBC

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
10 lata 3 miesiąc temu - 10 lata 3 miesiąc temu #3 przez Sasza
Replied by Sasza on topic Biblioteki cyfrowe
Witam,
Podsyłam kilka linków do czasopism znajdujących się w zbiorach Świętokrzyskiej Biblioteki Cyfrowej.

Echa Kieleckie. Tygodnik poświęcony sprawom politycznym, ekonomicznym i literaturze, 1906-1907
sbc.wbp.kielce.pl/dlibra/publication?id=31&tab=3

Ziemia Kielecka. Czasopismo polityczno-społeczne i literackie, 1915-1917
sbc.wbp.kielce.pl/publication/28

Gazeta Kielecka 1870-1939
sbc.wbp.kielce.pl/dlibra/publication?id=1171&tab=3W czasopismach dotyczących ziemi kieleckiej można znaleźć sporo informacji na temat ziemi jędrzejowskiej, np. takich jak ta wzmianka:Ja nie miałem czasu przewertować wszystkich bo trochę tego jest, ale może wspólnymi siłami cos sie odkopie.
Tutaj link dla szukających dalej niż powiat:
www.bj.uj.edu.pl/zb/czc.pdf

Pozdrawiam
Załączniki:

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
6 lata 5 miesiąc temu - 6 lata 5 miesiąc temu #4 przez Renata
Replied by Renata on topic Biblioteki cyfrowe
Szanowni Państwo,

w nawiązaniu do tematu bibliotek cyfrowych chciałam zwrócić uwagę na duże możliwości serwisu Federacja Bibliotek Cyfrowych (FBC), który pozwala na szybką, zintegrowaną kwerendę w zasobach wszystkich bibliotek cyfrowych (działających dzięki oprogramowaniu dLibra), archiwów i muzeów. Dzięki FBC udało mi się odnaleźć w zbiorach Biblioteki Narodowej ciekawe materiały związane z historią Jędrzejowa i powiatu jędrzejowskiego.Są to m.in.pocztówki liczące około stu lat i mapy z okresu międzywojennego. Wszystkie materiały stanowią tzw.domenę publiczną, pozwalającą na ich publikowanie. Zachęcam do odwiedzenia strony: fbc.pionier.net.pl

CDN...

Pozdrawiam!
Renata Piasecka-Strzelec

1. pocztówka 9x14 cm: Rynek w Jędrzejowie ( rok wyd. 1914-1938, nakład Księgarni Polskiej)


2. pocztówka 9x14 cm: Klasztor ( rok wyd. 1904, nakład księgarnia H.Janowskiej)


3. pocztówka 9x14 cm: Kościół parafialny (rok wyd. 1902, nakład Księgarnia H.Janowskiej)


4. pocztówka 9x14 cm: Cerkiew w Jędrzejowie(rok wyd. 1916, nakład Księgarni Polskiej)


5. mapa: Stan dróg w powiecie jędrzejowskim z 1934 r. (widoczny podpis: Tadeusz Kowalewski-kierownik Powiatowego Zarządu Drogowego)


6. mapa topograficzna powiatu jędrzejowskiego z 1936 r. (wielobarwna) wyk. przez Wojskowy Instytut Geograficzny (podobna mapa była wykorzystywana w 1940 r. przez niemieckie władze okupacyjne)  - Prawdopodobnie taka sama lub podobna mapa jest już zamieszczona na stronie andreovia.pl


PS Upływ czasu zwalnia historyka z dochowania poufności korespondencji ;)

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
6 lata 4 miesiąc temu - 6 lata 4 miesiąc temu #5 przez Renata
Replied by Renata on topic Biblioteki cyfrowe
Wyszukiwanie kolekcji cyfrowych w postaci dokumentów, fotografii, map, filmów, czasopism, ilustracji, książek (w szerszym zakresie terytorialnym) umożliwia portal Europeana (Europeana Collections), który działa z powodzeniem od 2008 r. Zaletą tego portalu są rozbudowane funkcje wyszukiwawcze. Adekwatnie do swojej nazwy, Europeana obejmuje dokumenty cyfrowe z różnego rodzaju instytucji kultury (archiwa, biblioteki, muzea), dając użytkownikowi możliwość jednoczesnego przeszukiwania zasobów europejskiego dziedzictwa kulturowego. Jednym z licznych partnerów tego portalu jest Biblioteka Narodowa.

Wśród materiałów dotyczących naszego miasta (dokumenty, druki, fotografie) jest wiele materiałów, którymi dysponuje już Andreovia. Moją uwagę zwraca stara fotografia z 1900 r. Judenfamilie in Jedrzejow wyk. przez anonimowego fotografa, która znajduje się obecnie w zbiorach jednego z archiwów na terenie Austrii (prawa autorskie: IMAGNO/AUSTRIAN Archives). Użycie tego materiału wymaga pisemnej zgody.

Ciekawe są również afisze, stanowiące pewien element życia codziennego, które informują o ,,wielkich zabawach tanecznych połączonych z różnemi atrakcjami” organizowanych w październiku i listopadzie 1945 r. w Domu Kultury i Sztuki w Jędrzejowie przy ul. Ogrodowej 6. Organizatorem było Towarzystwo Przyjaciół Żołnierza (źródło: Biblioteka Narodowa).

www.europeana.eu/portal/pl

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
6 lata 4 miesiąc temu - 6 lata 4 miesiąc temu #6 przez Marek
Replied by Marek on topic Biblioteki cyfrowe
Brawo Renata krótko rzeczowo na temat ! Miło się czyta prosty i skuteczny przekaz informacji bez zbędnego owijania w bawełnę wiadomo w którym kościele dzwonią i o co chodzi w poście . Nawiązując do zdjęcia rodziny Żydowskiej na zdjęciu opublikowanym w IMAGNO/AUSTRIAN Archives uważam że posiadamy w zasobach Andreovii zdjęcie tego budynku ,usytuowanego na obecnej ulicy 11 Listopada w okolicach obecnego budynku starostwa i bloku nr 87 . IMAGNO/AUSTRIA andreovia.pl/galeria/picture.php?/2480/tags/16-wojna_ii_wojna, Zdjęcia nie umieszczam specjalnie :) każdy chętny może je odnaleźć kopiując jego link .

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
6 lata 4 miesiąc temu #7 przez Renata
Replied by Renata on topic Biblioteki cyfrowe
Dodam jeszcze,że fotografia,o której napisałam jest dostępna w zasobach portalu Europeana dopiero od 2015 r.Budynki wydają sie identyczne...

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
6 lata 4 miesiąc temu #8 przez Marek
Replied by Marek on topic Biblioteki cyfrowe
Dla osób które przeglądają galerię i na podstawie starych zdjęć szukają współczesnych odniesień ich umiejscowienia zasugeruje aby przyjrzeli się dokładnie zdjęciom w zakładce II wojna światowa . Jest tam szereg zdjęć przedstawiających dawna ulice Klasztorną z widocznymi wieżami klasztornymi a po lewej stronie szereg parterowych białych chatek dawnego Podklasztorza .Świat który odszedł .klimat tamtych lat który przeminął ale... dzięki starym fotografiom mam jakiś obraz dawnych przedmieść naszego miasta .:)

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.