Topic-icon Nieznani

Więcej
1 rok 2 miesiąc temu - 1 rok 2 miesiąc temu #1 przez martusiaw5
martusiaw5 stworzył temat: Nieznani
Kilka dni tenamu dostałam stare Tablo i chciałabym się z Wami nim podzielić. Może ktoś wie z jakiej okazji zostało wykonane dlaczego znalazło się w szkole na wsi pod Jędrzejowem. Pozdrawiam
Załączniki:

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
1 rok 2 miesiąc temu #2 przez Krajanka
Krajanka odpowiedział w temacie: Nieznani
Witaj Martusiu, gdzie konkretnie znajdowało się to zdjęcie? W której miejscowości pod Jędrzejowem? To istotne, bo otwiera nam ścieżki poszukiwań. Może stąd właśnie wywędrował ktoś ze zdjęcia....

Jakże pięknie podpisani :) są ci pracownicy kolejowi na przedstawionym tablo. Zaznaczyli w ten sposób, dokąd każdego z nich los/rozkaz rzucił. Konkretne imiona i nazwiska personelu . Do Witebska zajechali, bo to był duży węzeł kolejowy i w tym czasie (1915-1917) nadal się rozbudowywał.
Sprytne posunięcie.
Cóż, lata 1915 -1918 wskazują czas wielkiego eksodusu czasów I wojny światowej.
Po przegranej przez Rosję bitwie pod Gorlicami zaczęła się w czerwcu i lipcu 1915 r.potężna ewakuacja w głąb Rosji nie tylko administracji rosyjskiej ( Jędrzejów opuścił naczelnik Nikołaj Głowackij) , duchowieństwa prawosławnego, ludności cywilnej: w tym pracowników fabryk wraz z parkiem maszynowym, chłopów , ale i infastruktury kolejowej.
Stosowano taktykę "spalonej ziemi".
Zdjęcie dokumentuje, że w Witebsku znaleźli się pracownicy rozmaitych odcinków kolejowych.
Jak widzimy jest tu m.in. reprezentacja upaństwowionej przez rosyjską Dumę w listopadzie 1911 r. Drogi Żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej, ale i Odcinek Rybnicko-Warszawski Drogi Iwanogrodzko - Dąbrowskiej.
Zresztą już w 1897 roku ta ostatnia wchłonięta została przez prawdziwego molocha, przedsiębiorstwo Koleje Nadwiślańskie ( Priwislinskije Żeleznyje Dorogi).

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
1 rok 2 miesiąc temu #3 przez martusiaw5
martusiaw5 odpowiedział w temacie: Nieznani
Hej Krajanka.
Ciesze się że sie zainteresowałąś tym Tablo. Znaleziono je na strychu w Szkole powszechnej w Laskowie. Budynek w tym roku ma 100 lat.Ja chętnie oddam komus zaineresowanemu to Tablo.Chciałabym poznać historię tych ludzi.Jeśli jesteś zainteresowana proszę o kontakr. Pozdrawiam Martusia.

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
1 rok 2 miesiąc temu #4 przez Krajanka
Krajanka odpowiedział w temacie: Nieznani
Martusiu droga, najpierw zapytać wypadałoby naszych specjalistów ( oczywiście dr hab.Renata Piasecka i dr hab.Krzysztof Ślusarek).
A może się ktoś inny zgłosi po to trofeum!
Chodzi o to, by owo wspaniałe Tablo( niosące w sobie historyczny potencjał ) przeleżawszy niemało na szkolnym strychu w Laskowie, zostało wreszcie spożytkowane dla dobra nas wszystkich ( no, na początek tych bardziej świadomych siebie i okolicy :cheer: ).

Jeśli jednak na forum po ustąpieniu tegorocznych upałów nadal będzie panować martwa cisza, to proponuję Martusiu skierować się ( oczywiście internetowo lub telefonicznie)w stronę dr hab. Doroty Suli, starszego kustosza w Muzeum Gross-Rosen w Wałbrzychu.
Pani Dorota Sula w jej zainteresowaniach naukowych uwzględnia m.in.wszelkie przymusowe ruchy ludności. Nawet wydała publikację pt. Powrót ludności polskiej z byłego Imperium Rosyjskiego w latach 1918-1937, Warszawa 2013.
Jej dorobek pozwala przypuszczać, że będzie żywo zainteresowana Twoim Martusiu znaleziskiem i umiejętnie coś z niego "wyciśnie" pro publico bono.
pbn.nauka.gov.pl/sedno-webapp/persons/3954812/

Co o tym myślisz? W ostateczności proponowałabym Muzeum Kolejnictwa w Warszawie, ale jakoś nie wydaje mi się ten adres najszczęśliwszy...

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
1 rok 2 miesiąc temu #5 przez Krajanka
Krajanka odpowiedział w temacie: Nieznani
W korespondencji między potomkami kolejarzy na forum Genealodzy.PL genealodzy.pl/PNphpBB2-printview-t-40663-start-0.phtml
odnajduję datę depeszy ( jakich musiało być więcej) , na podstawie której ewakuowano pruszkowskich kolejarzy wraz z rodzinami:

„Rosyjskie władze kolejowe nadały 26 czerwca 1915 r. specjalną depeszę, w której zarządzały, by kolejarze do 8 lipca wysłali swe rodziny do Rosji, oraz zawiadamiały, iż „... stosownie do wyjaśnienia władz wojskowych, w razie ewakuacji zarządów dróg kolejowych żaden z pracowników nie ma prawa pozostać w Warszawie ani też na liniach dróg żelaznych warszawsko-wiedeńskiej i nadwiślańskiej, lecz wszyscy bez wyjątku są obowiązani wyjechać do wyznaczonych miejscowości". Zarządzenie dotyczyło nie tylko służby ruchu i stacyjnej, lecz również załóg warsztatów. Odmiennie zatem niż w zakładach przemysłowych, z których ewakuowano z reguły jedynie personel techniczny i robotników bardziej kwalifikowanych, w kolejnictwie wszyscy pracownicy wraz z rodzinami mieli opuścić Królestwo.”
Cytat za: Ludwik Hass "Robotniczy Pruszków w latach 1918-1920".
W rezultacie więc ewakuowano do rozmaitych węzłów kolejowych w Rosji, w tym do Witebska, aż 40 tysięcy kolejarzy z ziem dawnego Królestwa Polskiego!

Kto ciekaw, niech zajrzy na to forum, bo ludzie szukają do tej pory szczegółów historii swoich ewakuowanych przodków. Kto wie, może ktoś z Laskowa pochodzący też ma podobnie nierozpoznany wątek rodzinny? Popytajcie, proszę.

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
1 rok 1 miesiąc temu - 1 rok 1 miesiąc temu #6 przez Brozek_Oskar
Brozek_Oskar odpowiedział w temacie: Nieznani
Witaj Marto!

Mogę zabrać to "tablo" i odnaleźć krewnych tych osób, gdyż wydaje mi się, że mam dość spore możliwości jeśli chodzi o kolejarzy, żeby ich odnaleźć. Mogę odebrać w przyszłym tygodniu osobiście i zacząć proces odszukania tych osób, który zapewne będzie dość długo trwał, ale zapewne przyniesie sukcesy. U mnie będzie zabiezpieczony i dostępny do wglądu. Mój adres e-mail:
Część wiadomości jest ukryta dla gości. Proszę zaloguj się lub zarejestruj aby ją zobaczyć.


Pozdrawiam,

Oskar Brożek

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
1 rok 1 miesiąc temu - 1 rok 1 miesiąc temu #7 przez martusiaw5
martusiaw5 odpowiedział w temacie: Nieznani
Proszę opodanie jakieś namiarów na Pana najlepiej numeru telefonu. Pozdrawiem.

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
1 rok 1 miesiąc temu - 1 rok 1 miesiąc temu #8 przez Brozek_Oskar
Brozek_Oskar odpowiedział w temacie: Nieznani
Nie mogę podawać numeru telefonu na forum, ze względu na możliwość wykorzystania go przez osoby postronne.

Proszę o kontakt mailowy:
Część wiadomości jest ukryta dla gości. Proszę zaloguj się lub zarejestruj aby ją zobaczyć.


Wtedy w wiadomości prywatnej podam numer telefonu. :)

Pozdrawiam,
Oskar Brożek

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.