Topic-icon Tysiąc szkół na 1000-lecie

Więcej
8 lata 7 miesiąc temu - 8 lata 7 miesiąc temu #1 przez Krzysiek
Tysiąc szkół na 1000-lecie was created by Krzysiek
"Bardzo dorośli" pamiętają zapewne akcję "Tysiąc szkół na tysiąclecie", który to zamiar podjęto za czasów PRL, dla uczczenia 1000-lecia państwa polskiego - to było 50 lat temu. Nie wiem czy rzeczywiście powstało 1000 szkół, ale na pewno bardzo wiele. Jedna z nich znajduje się w Jędrzejowie, przy ul. Ogrodowej.


Dlaczego o tym piszę?
W tym roku mamy kolejną, 1050 rocznicę Chrztu Polski, a jaka korzyść dla narodu poza "uroczystymi obchodami"? Zdaje się niewielka, ale chętnie odszczekam jeśli się mylę.

Uczniowie i nauczyciele "tysiąclatki" - Szkoły Podstawowej Nr 1, rok 1967.
Załączniki:

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
8 lata 7 miesiąc temu - 8 lata 7 miesiąc temu #2 przez Lech
Replied by Lech on topic Tysiąc szkół na 1000-lecie
Nie chcę gloryfikować ówczesnego ustroju ale jednak to są fakty

Szkoła tysiąclecia, właściwie szkoła-pomnik Tysiąclecia Państwa Polskiego – szkoła-pomnik wzniesiona w programie oświatowym realizowanym w czasie jubileuszu Tysiąclecia Państwa Polskiego; szkoły wybudowano ze środków budżetowych i społecznych.

Jednym z celów oświatowej polityki społecznej Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej (PRL) było upowszechnienie oświaty oraz jej demokratyzacja pod względem organizacyjnym i programowym. PRL borykała się z klasowym dziedzictwem II RP (np. w roku szkolnym 1921/22 nauką w szkole podstawowej objętych było tylko 66,2% dzieci) oraz skutkami II wojny światowej (zniszczeniu uległo wówczas ponad 60% majątku trwałego szkół podstawowych i średnich). W celu realizacji programu oświatowego w 1959 utworzono Społeczny Fundusz Budowy Szkół Tysiąclecia (SFBST), którego budżet w latach 1959–1965 wyniósł 8,6 mld zł. W 1966 SFBST został przekształcony w Społeczny Fundusz Budowy Szkół i Internatów (SFBSiI), którego budżet w latach 1966–1972 wyniósł 15,1 mld zł. Łącznie z budżetu państwa oraz funduszy społecznych SFBST i SFBSiI wybudowano wówczas 1417 szkół stanowiących utylitarny pomnik tysiąclecia polskiego państwa.

pl.wikipedia.org/wiki/Szko%C5%82a_tysi%C4%85clecia

No i jest gorzej. Z danych zawartych w publikacji Dziennika.pl wynika jasno, że w ciagu ośmiu lat 2006-2014 ilośc szkół zmalała lub zmaleje o prawie 10 tysięcy. Mamy więc nowe hasło: „Tysiąc szkół na Tysiąclecie – zbudowano, 10 tysięcy szkół na dziesięciolecie – zlikwidowano”. Chodzi mi tu oczywiście o dziesięciolecie członkostwa Polski w Unii Europejskiej
Dane te na pewno dają coś do myślenia :whistle:

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
8 lata 7 miesiąc temu - 8 lata 7 miesiąc temu #3 przez Lech
Replied by Lech on topic Tysiąc szkół na 1000-lecie
Korzystając z tego że było około 70 odsłonięć tematu wywołanego przez Krzyśka odpowiedziałem tak jak wyżej.Odpowiem teraz na drugą część pytania"Jaką korzyść dla Narodu przyniosło teraz te 1050 lecie.Odpowiem żadne poza Jedyną słuszną siłą Narodu w postaci jednej partii tylko jedynej słusznej i kleru który widzi korzyść w rządach tej jedynej słusznej Przewodniej Siły Narodu :evil: 30 % poparcia a reszta to nic tylko My.
Moze teraz temat ruszy. B) Pozdrawiam

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
8 lata 7 miesiąc temu - 8 lata 7 miesiąc temu #4 przez Marek
Replied by Marek on topic Tysiąc szkół na 1000-lecie
Forum i portal powinny być wolne od polityki . Jak zapewne zauważyliście nie wyróżniamy tu nikogo . Mam nadzieje ,że z galerii nie usuniemy zdjęć żołnierzy gen Andersa ani materiałów o AK niestety te o AL i GL są znikome .Nic nie stoi na przeszkodzie żeby kto takowe posiada udostępnił je dla chwały portalu :) Najważniejsze jest aby nas portal się rozrastał na Prawo... i ... Lewo dla chwały Rzeczypospolitej Jędrzejowskiej .

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
8 lata 7 miesiąc temu #5 przez Krajanka
Replied by Krajanka on topic Tysiąc szkół na 1000-lecie
Witaj Lechu, ciekawą analizę podałeś. Spytam tylko, czy polskie dzieci rodzą się nadal na polskiej ziemi, czy gdzie indziej?
Tam gdzie są dzieci, buduje się szkoły, a gdzie ich nie ma..... Popytaj nauczycieli, bo wg moich rozmówców śląska dzieciarnia uczy się cokolwiek za granicą a i młodzież jędrzejowska też nadzieję na pracę wiąże z regionami dalszymi. Czyżbym się myliła? Pozdrawiam serdecznie.

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.