Zapraszam do opowieści.
Bywałem tam w latach pięćdziesiątych. Ludzi, których znałem, już nie ma.
Mam wrażenie, że drugie zdjęcie w "Dworach okolic Jędrzejowa", to ze strzelbą na 1 planie, nie pochodzi z Zagaja, ale właśnie z Prząsławia. Mylę się?
Witaj niestety w galerii nie posiadamy jeszcze żadnego zdjęcia dworu w Prząsławiu. Fajny pomysł z tym tematem o danej miejscowości taki zbiór wiadomości, legend i bajań konkretnie o jednej miejscowości. Liczę na propozycje kolejnych miejscowości.
Według zasłyszanych informacji w dworze w Prząsławiu nocowała Emilia Plater
Dostałem wiadomość o nekrologu z Gazety Warszawskiej nr 25 z 1885r., że w Prząsławiu zmarł niejaki Wilhelm Laskowski.
Zdjęcie z dyskusji na Forum o dworach, to ze strzelbą na pierwszym planie i p.Leszczyński to nie Zagaje. To prawie na pewno Prząsław. Dom w którym dziś jest ośrodek pomocy dla bezdomnych.
Nekrolog (opłacony przez rodzinę zmarłego) z Gazety Warszawskiej 1855, nr 25 dotyczący 90 letniego zmarłego mieszkańca Prząsławia
Gazeta Warszawska 1855, nr 101 17 kwietnia
Mieszkańcy Prząsławia i gminy Prząsław pracowali w Moskwie i całej Rosji na początku XX w.przy budowie kolei. Fragment Gazety Polskiej z Lipca 1916 r. nr 177
Zamieszczam też fragment Gazety Kieleckiej dotyczącej Prząsławia ale nie znam jej daty wydania
Zaciekawiła mnie ostatnia notka prasowa z 26 sierpnia (którego roku?).
W tekście podano, że książę Imeretyński przyjmuje raport od naczelnika (a ściślej gubernatora ) kieleckiego rzeczywistego radcy stanu Ozierowa.
Boris Aleksandrowicz Ozierow pełnił ten urząd od 1.VII 1899 do IX 1914.
Jednak książę zmarł w Petersburgu dnia 17 listopada 1900 roku, a więc obaj panowie mogli się widzieć albo w sierpniu 1899 albo w kolejnym sierpniu1900 roku.
Dwa roczniki Gazety Kieleckiej donoszącej o wydarzeniu łatwiej będzie wyszukać w prasie i ustalić czas manewrów wojskowych.
Na marginesie dodam, że tajny raport księcia Aleksandra Imeretyńskiego do cara o sposobie skutecznej rusyfikacji Polaków został wykradziony przez PPS, a następnie ze wstępem Piłsudskiego opublikowany w Londynie, co przyczyniło się do odwołania dygnitarza z funkcji generał-gubernatora Warszawy (pełnionej w latach 1897 - 1900 ).
Warto zapoznać się z treścią tego słynnego raportu. Trafne spostrzeżenia autora, choć niekoniecznie pochlebne o Polakach. Ciekawam, czy ktoś z Was po zapoznaniu się z jego treścią zawarte w raporcie opinie podzieliłby?