Witam serdecznie. Czy posiada ktoś informację o karczmie w Szczepanowie? Pierwsza i jedyna informacja pisemna o niej pochodzi z mapy, z 1750 roku. Z informacji które posiadam wiadomo tylko, że się zapadła około 1840/50 roku, ponieważ w czasie kiedy moja prababcia chodziła do szkoły (rocznik 1900), na miejscu karczmy była duża dziura, porośnięta drzewami, które bardzo mocno przechylone były do środka.
Witaj Grzegorzu, o przyczynie upadku tej konkretnej karczmy w Szczepanowie mogę się domyślać na podstawie zamieszczonej na tym portalu publikacji.
Czy zapoznałeś się z artykułem A.Sobczyka "Stare trakty"? Odsyłam do niego, zwłaszcza do zakończenia.
Może ktoś inny zna opowieści czy pamiętnikarskie relacje i podzieli się historią tego miejsca. ?
Jednak najbardziej intrygującą częścią tej historii jest jej rzekome zapadnięcie się pod ziemię, teren wskazuje na to, że to może być prawda podobno w czasach wczesnego prlu w owym miejscu zdarzało się podczas orania wyciągnąć spróchniałe, stare deski były krótkie może po studni ?
Dziś miałem przyjemność rozmawiać z jedną, z mieszkanek naszej miejscowości rocznik jak dobrze pamiętam około 29, która wspominała opowieści prababki mieszkającej w jednym z trzech pierwszych domów na Szczepanowie od roku 1864, babka mówiła jej o karczmie, która podobno miała należeć do dworu Mnichowskiego.