Topic-icon Pytania, zagadki, poszukiwania

  • MercussekMia
  • MercussekMia Avatar Autor
9 lata 11 miesiąc temu - 9 lata 11 miesiąc temu #1 przez MercussekMia
Pytania, zagadki, poszukiwania was created by MercussekMia
Witam ponownie :)

Chcę zapytać najpierw, czy znacie taką stronę jak Świętokrzyska Biblioteka Cyfrowa? A jeśli tak, to czy wiecie może, czy wszystkie dokumenty z biblioteki jędrzejowskiej zostają odtworzone na serwerze? Bo nie wiem czy opłaca mi się jechać do miasta, aby poszukać informacji o Miąsowej :)

Druga sprawa to kiedy Miąsowa mniej więcej mogła zostać założona? Na forum czytałem, że Mzurowa i Miąsowa powstały gdzieś w tym samym czasie. Za to kiedyś widziałem książkę o naszym rejonie(nie pamiętam autora ani nawet tytułu) i tam było napisane, że wieś powstała w XII-XIV wieku.

Po trzecie, czy działo ,,Chuda Emma" było obsługiwane przez Polaków czy Austriaków? Ponieważ nie zostało to jasno określone(no chyba, że dokładnie nie wiadomo :)

Na koniec proszę o rozszyfrowanie i proste wytłumaczenie tego, co napisał T.Kossakowki w Dzienniku Urzędowym woj. Krakowskiego z 1834 roku (podane w załączniku). Dwa razy podchodziłem do tekstu i nie mogłem zrozumieć :P

Załączniki:

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
9 lata 11 miesiąc temu #2 przez Marek
Replied by Marek on topic Pytania, zagadki, poszukiwania
Witam serdecznie, nawiązując do pytania dotyczącego narodowości żołnierzy obsługujących Hudą Emmę nie można ustalić kraju skąd pochodzili.Mającjednak na uwadze różnorodność krajów wchodzących w skład cesarstwa Austro Węgier nie można wykluczyć że ktoś z obsługi Emmy był Polakiem ;)

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
9 lata 11 miesiąc temu - 9 lata 11 miesiąc temu #3 przez Krzysiek
Replied by Krzysiek on topic Pytania, zagadki, poszukiwania

Na koniec proszę o rozszyfrowanie i proste wytłumaczenie tego, co napisał T.Kossakowki w Dzienniku Urzędowym woj. Krakowskiego z 1834 roku (podane w załączniku). Dwa razy podchodziłem do tekstu i nie mogłem zrozumieć :P


No więc pobawmy się w rozszyfrowanie zagadki :blush:

Nro 46433 O B W I E S Z C Z E N I E
Zawiadomiam ninieyszem, iż w dniu 29. Września r. b. na gruncie dóbr prywatnych Mnichów, odbywać się będzie licytacya publiczna na wydzierżawienie roczne dochodów propinacyi Mnichów, a ta składa się z karczmy zajezdney drewnianey, w samym Mnichowie przy chausse stojącey, drugiey o ćwierć mili od Mnichowa austeryi murowaney, także przy ohausse na trakcie od Kielc do Krakowa idącym, niemniey we wsiach Miąsowa, Mzurowa i innych mieyscach z wolnym szynkowaniem trunków wszelkich, pieczeniem chleba, utrzymywaniem owsa, siana; propinacyi tey pretium fisci Złp. 3000. rocznie ustanowione jest, tudzież młyna i tartaka, którego pretium roczne Złp. 700. Te dochody na satysfakcyą procentów Kapitule Katedralney Krakowskiey zajęte zostały, których ilość Złp. 3400. wynosi, o warunkach przedlicytacyynych przedwcześnie w Biórze W. Rommissarza Obwodu Pretendenci poinformują się.
Kielce dnia 20. Sierpnia 1834. roku. T. Kossakowski, S. R.


Propinacya = zobacz: propinacja

pretium fisci = zobacz: tutaj

Ogłoszenie z pewnością dotyczy swoistego przetargu na dzierżawę, tyle że dawniej mówiło się o dzierżawie dochodów a dzisiaj określa się to raczej dzierżawą przedmiotów (np. pola, budynków itd.), które w okresie dzierżawy takie dochody przyniosą.

Działaj dalej :)

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

  • MercussekMia
  • MercussekMia Avatar Autor
9 lata 11 miesiąc temu #4 przez MercussekMia
Replied by MercussekMia on topic Pytania, zagadki, poszukiwania
Dziękuję bardzo :)
Otrzymałem odpowiedzi na dwa ostatnie pytania i zadam kolejne - w andreovskiej galerii historycznej znajdują się fragmenty m.in. Gazety Kieleckiej. Gdzie można zobaczyć wydania tego pisma?

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
9 lata 10 miesiąc temu #5 przez Stanisław
Replied by Stanisław on topic Pytania, zagadki, poszukiwania
Pierwsze wzmianki o wsi Miąsowa pochodzą z XIV wieku.
Wspomina o tym m.in. nieżyjący lokalny historyk, -badacz ziemi jedrzejowskiej – Arkadiusz Sokół w swojej książce „Ziemia Jędrzejowska”.
Wieś Miąsowa założył właściciel sąsiedniego Mnichowa – Jaksa Gryfita herbu Lis. Wieś założona została na „prawie niemieckim” jako tzw. ulicówka.


Nazwa początkowo pisana była Myasshowa (1540 r) „Miassowa” (1573) „Mieszowa”, „Miasowa”.Wg Danuty Kopertowskiej, nazwa ta jest rodzaju dzierżawczego z sufiksem -owa- i prawdopodobnie pochodzi od nazwy osobowej jej właściciela, dzierżawcy, założyciela , osadnika (tak jak np. Radost-Radostowa, Kolbusz – Kolbuszowa itp. , lub też pochodzi od staropolskiej nazwy: miąso < miąsko < miąsek< miąsk oznaczającej mięso.
W księgach sądowniczych wsi Lipnik parafia Żuraw pow Janów k/Częstochowy w 1417 roku wspomniany jest rycerz Warcisław z Miąsowej, którego żona Anna miała otrzymać od swych sióstr; Małgorzaty, Hanki i Elżbiety 66 grzywien z racji posagu i wiana. Jeżeli jednak siostry nie spłaciłyby Anny, to miała ona prawo do ich części majątku w Czaryżu i Woli Sasinowej. W razie spłaty Anna rezygnuje zw swych części w Czaryżu i Woli z wyjątkiem zasiewów.
W tych samych księgach jest wzmianka w 1417 roku o sprawie sądowej z udziałem Warcisława z Miąsowej kiedy to Bartłomiej domownik Wawrzyńca z Lipnika puszcza wolno ze sprawy Warcisława z Miąsowej powiatu chęcińskiego. Warcisław – właściciel Miąsowej był synem Andrzeja z Michowa (Mnichowa). Miał jeszcze braci; Piotra i Szczepana.
- w roku 1428 kasztelan sądecki – Krystyn Młodszy z rodu Lisów ,właściciel dóbr Koziegłowskich w księstwie siewierskim upoważnił rycerza - Stanisława z Miąsowej aby w jego imieniu włodarzył w majątku w Giebułtowie w powiecie ksiąskim, Było to w latach 1428 – 1429.
Włodarzowanie u Krystyna Młodszego nie przeszkadzało później (w 1443 roku) Stanisławowi Miąsowskiemu prowadzić sądowy spór z Katarzyną Oleśnicką - wdową po Krystynie.
- w 1442 roku Stanisław z Miąsowej powiatu chęcińskiego zastawił Pawłowi Beskiemu z Marcinowic parafii Mstyczów za wartość 30 grzywien całe swoje części w Brzeszcu (Brześciu koło Wodzisławia).
-W 1443 roku tenże sam Stanisław z Miąsowej ale pisany już jako Stanisław Miąsowski sprzedaje za 12 grzywien i konia wartego 4 grzywny całą swoją niwę w Brzeszcu koło granic krążelskich Jakubowi ze Zdanowic ( chodzi tu o granice z wsią Krężoły w gminie Wodzisław).

Na razie tyle .

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.