Topic-icon Krzyż Walecznych

Więcej
10 lata 1 miesiąc temu - 10 lata 1 miesiąc temu #1 przez Krzysiek
Krzyż Walecznych was created by Krzysiek
Przy jednym ze zdjęć zdjęciu w galerii Wojna / Droga do wolności / Jan Salamonik pojawił się taki komentarz - pytanie:

Zauważyłam na tej fotografii order krzyża walecznego z 44 mam taki sam prawdopodobnie po moim wuju tak zawsze opowiadała babcia szukam jakiejś listy z nazwiskami żeby to potwierdzić. Czy mogła bym prosić o jakieś wskazówki? Pozdrawiam


Odznaczenia: Krzyż Virtuti Militari, Medal Zasłużony Na Polu Chwały 1944, Medal Za Odrę Nysę Bałtyk, Medal za Bohaterskie Czyny i Dzielne Zachowanie Się, Medal 1939-1945 Za Warszawę, Medal Za Udział w Walkach o Berlin, Medal Za Zwycięstwo i Wolność 9.V.1945r., Krzyż 1939-1945 Partyzantom, Krzyż Walecznych na Polu Chwały 1944.
Załączniki:

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
10 lata 1 miesiąc temu #2 przez ARS
Replied by ARS on topic Krzyż Walecznych
Oooo będzie bida. :cheer: Jak Sasza tu nie pomoże to nie wiem kto.
Ojczyzna ludowa rozdała takich medali ze 100 tysięcy. :)

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
10 lata 1 miesiąc temu - 10 lata 1 miesiąc temu #3 przez Sasza
Replied by Sasza on topic Krzyż Walecznych
Co do zdjęcia to według mnie zostało ono wykonane przed wojną a nie w 1945 roku.
Mundur z odznakami legionów na kołnierzyku nie był popularny w 45 roku. ;)
Ciężka sprawa z tymi odznaczeniami, na tym zdjęciu Jan Salomonik nie ma ani Krzyża Walecznych Ani Virtuti Militari. Właściwie ciężko mi stwierdzić co to za Krzyż. Przypomina wprawdzie Virtuti Militari ale z 1792 roku.
Za to na zdjęciu z lat 60-tych ma i Virtuti Militari i Krzyż Walecznych.
Pozdrawiam

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
10 lata 1 miesiąc temu #4 przez ARS
Replied by ARS on topic Krzyż Walecznych

Co do zdjęcia to według mnie zostało ono wykonane przed wojną a nie w 1945 roku.
Mundur z odznakami legionów na kołnierzyku nie był popularny w 45 roku. ;)


Co do tych "odznak legionów na kołnierzyku", to się chyba mylisz.
Poniżej zdjęcie wykonane w 1952 roku.

Załączniki:

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
10 lata 1 miesiąc temu #5 przez Sasza
Replied by Sasza on topic Krzyż Walecznych
Masz rację ARS, znalazłem też inne zdjęcie żołnierza LWP z odznakami.
Czym dłużej przyglądam się temu zdjęciu tym mam większe wątpliwości, może na nim faktycznie jest Krzyż Walecznych, tylko jego centralna część wydaje się być okrągła, a nie w kształcie tarczy jak w Krzyżu Walecznych.

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
10 lata 1 miesiąc temu #6 przez Krzysiek
Replied by Krzysiek on topic Krzyż Walecznych
Panowie ARS i Sasza - dzięki za dobre chęci, ale proszę jeszcze raz przeczytać pierwszy post :)
NIE rozmawiamy o Panu Salamoniku - tak?

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
10 lata 1 miesiąc temu - 10 lata 1 miesiąc temu #7 przez ARS
Replied by ARS on topic Krzyż Walecznych
Oczywiście Drogi Adminie - chodzi o listy osób z nadaniem Krzyża Walecznych. :)

Tak, jak pisałem wcześniej...bedzie bida, bo...
Na temat samego odznaczenia na stronie www.krzyzwalecznych.pl/, tak piszą: -
"Dane z 1923 roku określały ilość udekorowanych KW na ok. 40 tys osób, zaś przyznanych im krzyży na 55 tysięcy (jedna osoba mogła otrzymać więcej niż jeden KW). Po zamknięciu nadań liczbę krzyży szacowano na 60 tys łącznie z wielokrotnymi. Te dane dotyczą okresu do 1939 roku czyli rozpoczęcia II wojny światowej.Za okres od 1 września 1939 roku do ostatniego nadania w połowie 1991 roku wynosi 46 300 , otrzymało je 41 tys osób. Ogólnie można przyjąć ze wszystkich Krzyży Walecznych w całym okresie ich nadawania władze Rzeczypospolitej nadały około 85 tys osobom 106 tys Krzyży Walecznych.

Krzyże są w większości numerowane, niestety brak jest dokumentów w których można potwierdzić i przypisać numer do osoby którą ją otrzymała, gdyż komunistyczne władze w latach 70 zniszczyły te dokumenty."


Z kolei na stronie www.dws.org.pl/viewtopic.php?f=50&t=119053 znawcy tematu tak piszą: -
"Nie ma problemu z odznaczeniami nadanymi od 1940do 1947r. nadania znajdują się w Dziennikach Personalnych MSWojsk(MON), gorzej jest z tymi z 1939 i od 1948r. Wyjątek stanowi min. 10 BK, Lotnictwo i nadania gen. Andersa."

Poniżej podaje linki do stron na których są listy osób z nadaniem Krzyża Walecznych.
www.wbc.poznan.pl/dlibra/docmetadata?id=57489&from=publication
kresy-siberia.org/won/files/2012/12/05_G...dznaczonych-4530.pdf

To tyle co mogłem pomóc. :)
Pozdrawiam

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
10 lata 1 miesiąc temu - 10 lata 1 miesiąc temu #8 przez Krzysiek
Replied by Krzysiek on topic Krzyż Walecznych
Dziękuję :)
Od Pani Basi mamy trochę więcej informacji, więc może łatwiej będzie coś znaleźć:

Witam, zapomniałam dodać - wuj nazywał się Tomasz Szczubliński, zginął prawdopodobnie przy granicy wschodniej, tam też miał być pochowany a konkretnie w Lublinie, na cmentarzu przy Lipowej, ale tam w bazie niestety nie mają takiej osoby i tu mój ślad się urwał. Wiem że wuj urodził się ok. 1924 roku, bo moja babcia zawsze powtarzała, że był dwa lata młodszy. Niestety nie mam żadnych informacji co do stopnia wojskowego.

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
10 lata 1 miesiąc temu - 10 lata 1 miesiąc temu #9 przez Krajanka
Replied by Krajanka on topic Krzyż Walecznych
Czy Zmarły został pochowany w tamtejszej części cmentarza rzymskokatolickiego czy w innych częściach? Jeśli nie mają Zmarłego w bazie kancelarii na Lipowej, to możliwe, że zgodnie z przepisami po latach zlikwidowano grób jako opuszczony i nieopłacany.
Istnieje też opcja płatnej kwerendy po wypełnieniu formularza, z tym, że przed podjęciem decyzji warto raz jeszcze zadzwonić i porozmawiać z osobą kompetentną: www.cmentarz.lublin.pl

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.