Topic-icon Medalik Kongresu Eucharystycznego

Więcej
10 lata 3 miesiąc temu #1 przez Ewelina
Medalik Kongresu Eucharystycznego was created by Ewelina
witam :) Nie wiem czy w dobrym miejscu pisze ale znalazłam kiedyś pewien medalik-pamiątkę Kongresu Eucharystycznego. Próbuję dowiedzieć się coś więcej o nim. Z jednej strony widnieje sygnaturka JW ale niestety daty nie ma. Znaleziona została tu w naszym regionie więc skojarzyłam z Jędrzejowem-i znalazłam info iż taki kongres odbył się w Klasztorze Cystersów w roku 1934 r. Medalik jest aluminiowy. Jeśli ktoś orientuje się w tym temacie to proszę o pomoc w ID. Pozdrawiam


Załączniki:

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
10 lata 3 miesiąc temu - 10 lata 3 miesiąc temu #2 przez ARS
Replied by ARS on topic Medalik Kongresu Eucharystycznego
Jeżeli ten medalik został znaleziony w okolicy Jędrzejowa, to być może, że był "wybity" na tą okazję - Diecezjalnego Kongresu Eucharystycznego w 1934 roku.
Widać, że medalik miał uszko- zawieszkę na łańcuszek szkaplerza, ale się pewnie urwało, więc właściciel zrobił dziurkę, pewnie gwoździem, sadząc po wyglądzie. Podobnych medalików sprzedawano w owym czasie multum, bo i powszechne było wśród katolików noszenie szkaplerzy. Mieszkańców około-czestochowskich zwano powszechnie medalikorzami, którzy na prymitywnych sztancach wybijali owe medaliki, a sprzedając je na podklasztornych kramach,niektórzy zbili niezłe majątki. Za czasów komuny władza miała z nimi niezły ambaras, bowiem wybijali ponoć owe medaliki z ówczesnych aluminiowych drobniaków. To tyle z mojej strony. Na temat tych literek się nie wypowiadam, zostawiam to znawcom staroci i dewocjonaliów.
Pozdrawiam i witam na forum. :)

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
10 lata 3 miesiąc temu - 10 lata 3 miesiąc temu #3 przez Lech
Replied by Lech on topic Medalik Kongresu Eucharystycznego
Adam Ciszewski
Opowiem historyjkę.Medaliki wyrabiano nie tylko w okolicach Częstochowy a też i w Jędrzejowie.Mój wujek Adam Ciszewski miał warsztat Naprawy Wag w Jędrzejowie na ul.Łysakowskiej,na wysokości dzisiejszego "Wafelka" w tym to warsztacie miał prasy śrubowe które stały na placu i na nich to wytłaczane były medaliki z naszym klasztorem. Sam widziałem matryce do ich wybijania,wybijane były z blachy aluminiowej.Grawerował te matryce p.Moskal mieszkający na ul.Murawiec.Wielka szkoda że człowiek był wtedy młody i nie myślał o zachowaniu tych rzeczy :whistle:
Załączniki:

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
10 lata 3 miesiąc temu - 10 lata 3 miesiąc temu #4 przez ARS
Replied by ARS on topic Medalik Kongresu Eucharystycznego
Na temat medalików ciekawa stronka poniżej.
wkregusakrum.blogspot.com/2013_11_01_archive.html

Pojęcia nie miałem, że na Allegro mogą być takie ceny starych medalików, jest tego mnóstwo, i powiem, że jest to ciekawe.
archiwumallegro.pl/medaliki-28903/0,3

Muszę ci Lechu powiedzieć, że samo bicie medalików to głupstwo w porównaniu z wykonaniem matrycy. Do tego byli potrzebni naprawdę zdolni rzemieślnicy- rękodzielnicy. Widzę, że wujek nie szarpał sztancy ręcznie, miał mechaniczną na prąd.(piękne zdjęcie) :)

Tu sztanca- prasa śrubowa do wybijania np. medalików, chociaż było można wybijać po prostu młotkiem, co nieraz spotyka się jeszcze dziś po różnych imprezach okolicznościowych.

Załączniki:

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
10 lata 3 miesiąc temu #5 przez Lech
Replied by Lech on topic Medalik Kongresu Eucharystycznego
Co prawda Ewelina zaczęła od medalika z Kongresu Eucharystycznego,ale ja się pochwalę ryngrafem z mojego chrztu ;)



Ma już trochę lat :)
Załączniki:

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
10 lata 3 miesiąc temu #6 przez ARS
Replied by ARS on topic Medalik Kongresu Eucharystycznego
Piękna pamiątka Lechu, a i wartość ma, bo i lata swoje ma. :cheer:
Na twoim ryngrafie pamiątkowym widnieje na odwrocie sygnaturka, OU, jeżeli dobrze widzę.

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
10 lata 3 miesiąc temu - 10 lata 3 miesiąc temu #7 przez Lech
Replied by Lech on topic Medalik Kongresu Eucharystycznego
Są to próby srebra,ryngraf jest ze srebra, był pozłacany ale złoto niestety zeszło :(
Wysokość 49 mmx42 mm

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
10 lata 3 miesiąc temu #8 przez Ewelina
Replied by Ewelina on topic Medalik Kongresu Eucharystycznego
Wow jestem pod wrażeniem ryngrafu Lechu-super pamiątka i zostaje na lata. Piękny. Jesli można zapytać o jego wymiary?? :)
Cieszę się że temat się spodobał :woohoo: i mam nadzieję że dalej się rozwinie... hmmm dopiero się zaczął a już tyle fajnych informacji, za które bardzo dziękuję. Moja ciekawośc jeszcze nie jest do końca zaspokojona dlatego, iż nie wiemy dokładnie czy to "NASZ" skaplerzyk? Medalik znaleźliśmy wykrywaczem na polu w Mnichowie-jak nam wiadomo na miejscu dawnego lotniska niemieckiego (dot. wykrywki -dodam iż mamy już kilka małych "skarbów" naszej okolicy:)jeśli bylibyście ciekawi i chętni do pomocy w ich opisach to mogłabym założyć nowy tem.??)
Wracając do tem. medalika i snując dalej nasze rozważania dodam, iż czytając artykuł o Bł. Wincentym Kadłubku jest informacja,że w "1934 roku podczas Kongresu Eucharystycznego podkreślono wiarę Wincentego w Eucharystię oraz jego troskę o kult Eucharystii w Krakowie i Polsce..."- do czego zmierzam, a mianowicie do tego że właśnie na Medaliku jest wizerunek Kielicha Eucharystycznego i właśnie takie moje skojarzenie... Co Wy na to drodzy forumowicze??

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
10 lata 3 miesiąc temu #9 przez Ewelina
Replied by Ewelina on topic Medalik Kongresu Eucharystycznego
Dziękuję ARS za ciekawe linki-także jestem zadziwiona cenami na Allegro :side: tylko szkoda że mój jest alu :(

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
10 lata 3 miesiąc temu #10 przez Olec
Replied by Olec on topic Medalik Kongresu Eucharystycznego

Medalik znaleźliśmy wykrywaczem na polu w Mnichowie-jak nam wiadomo na miejscu dawnego lotniska niemieckiego (dot. wykrywki -dodam iż mamy już kilka małych "skarbów" naszej okolicy:)jeśli bylibyście ciekawi i chętni do pomocy w ich opisach to mogłabym założyć nowy tem.??)


Jestem bardzo ciekawy co to za skarby i jak najbardziej załóż temat i wstaw zdjecia skarbów :)

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.