Topic-icon Skarby Ziemi Jędrzejowskiej

Więcej
10 lata 6 miesiąc temu - 10 lata 6 miesiąc temu #1 przez Krzysiek
Skarby Ziemi Jędrzejowskiej was created by Krzysiek
Czy wiadomo Wam coś na temat skarbów, podobnych jak niżej opisany (1974r.), znalezionych na terenie naszego regionu?


Słowo Ludu, rok 1974
Załączniki:

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
10 lata 6 miesiąc temu #2 przez Sasza
Replied by Sasza on topic Skarby Ziemi Jędrzejowskiej
Ja słyszałem ze w okolicach Skroniowa odkryto miecz z czasów rzymskich. Nie potrafię dokładnie określić daty tego odkrycia, ale wydaje mi się, że rozmawiałem kiedyś na ten temat z Markiem i być może on powinien więcej na ten temat wiedzieć.
Pozdrawiam

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
10 lata 6 miesiąc temu - 10 lata 6 miesiąc temu #3 przez ARS
Replied by ARS on topic Skarby Ziemi Jędrzejowskiej
"Tradycje osadnicze okolic Jędrzejowa sięgają odległych tysiącleci. Potwierdzeniem są często znaleziska archeologiczne, a wśród nich unikatowe wręcz zabytki znalezione w Wojciechowicach (gm. Sędziszów) miecze i sztylet wykonane z brązu z VII w p.n.e. na terenie dzisiejszych Węgier oraz aureus rzymskiego cesarza Dioklecjona z ok. 250 r. odkryty w podjędrzejowskim Skroniowie."
summers.w.interia.pl/jedrzejow.html

:) Pozdrawiam

Mam jeszcze takie "skarby" :)




Więcej do poczytania; sbc.wbp.kielce.pl/dlibra/doccontent?id=7052&dirids=1

"Obiło się też o moje uszy", czego potwierdzić nie zdołam, że kiedy na ulicy Bizorędzkiej, w latach trzydziestych ubiegłego wieku, odkryto cmentarz, to znaleziono tam srebrne monety XI i XII wieku. Ten jak by nie było "skarb" miał ponoć trafić do prywatnych zbiorów Przypkowskich.
Załączniki:

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.