Topic-icon Herb Jedrzejowa

Więcej
10 lata 2 miesiąc temu #1 przez Lech
Herb Jedrzejowa was created by Lech
Z przykrością przeczytałem o zniszczeniu herbu Jędrzejowa, który był na Magistracie(tak się właśnie mówiło na ten budynek)Po jego rozbiórce znalazł miejsce przed Urzędem Miejskim nie był to zabytek bo co prawda nie ma go jeszcze na budynku w 1950 roku,ale potem on był i nam urodzonym w tamtym czasie wydawało się że był od zawsze.Źle się stało że został zniszczony ktoś powie nic się nie stało.A właśnie że się stało bo był to staroć a na takich właśnie rzeczach opiera się wspaniały portal ANDREOVIA Jeżeli nie podobał się przed urzędem trzeba było dać do Muzeum Przypkowskich tam miejsce by było,nawet na podwórku.Są w muzeum fragmenty starego Ratusza odkopane na rynku ale są tez fragmenty pomnika wdzięczności dla rosjan.I myślę że to nikogo nie bulwersuje bo to przecież kawałek historii naszego miasta.

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
10 lata 2 miesiąc temu - 10 lata 2 miesiąc temu #2 przez ARS
Replied by ARS on topic Herb Jedrzejowa
Doskonale ciebie rozumiem Lechu.
Dobrze by było gdybyś zamieścił zdjęcie owego magistratu (dla lekcji młodszego pokolenia).
Znalazłem dwa takie herby Jędrzejowa, myślę, że to ten pierwszy o którym piszesz;



Pochodzi ze strony;www.zsp1.jedrzejow.com.pl/zabytki/HISTORIA.html

Nastepne zdjecie bez opisu z NAC - ??? Z dworca kolejowego?



Zainspirowany postem Lecha postanowiłem sprawdzić, co też dowiem się o aktualnych insygniach władzy miasta Jędrzejów?
W Biuletynie Informacji Publicznej znalazłem;
Zasady używania herbu Gminy Jędrzejów
pisze tam; "Herb gminy może być używany wyłącznie w sposób zapewniający mu należytą cześć i szacunek oraz prestiż i powagę przewidzianą prawem dla insygniów władzy."
Następnie klikam na ; Pliki do pobrania: ( herb.jpg 5,1 kB ) i co widzę?




Jestem rozczarowany, tym bardziej po tym, kiedy przejrzałem podane informacje innych miast na temat insygniów władzy miejskiej, gdzie widać należytą cześć i szacunek oraz prestiż i powagę przewidzianą prawem dla insygniów władzy.
Niech mi ktoś napisze, że to nieprawda, że nie potrafię szukać, że to nie ta strona. :(
Załączniki:

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
10 lata 2 miesiąc temu - 10 lata 2 miesiąc temu #3 przez Lech
Replied by Lech on topic Herb Jedrzejowa
Ars chodzi o Twoje pierwsze zdjęcie.Herb był na rogu budynku nad balkonem oczywiście nie był pomalowany, lecz z surowego kamienia.Myślę że został zamontowany w 1960 roku podczas remontu rynku.Wtedy to na rynku wymieniono oświetlenie, słupy drewniane z przewodami rozciągniętymi między nimi zamieniono na słupy betonowe z lampami jarzeniowymi.Ulice wzdłuż rynku były wybrukowane tzw.kocimi łbami za wyjątkiem drogi od Wodzisławskiej do Kieleckiej brukowanej kostką granitową.Podczas tego remontu wymieniono"kocie łby" na kostkę granitową wokół rynku.Po stronie północnej zrobiono zatoczkę dla autobusów komunikacji miejskiej odjeżdżających na dworzec a po stronie zachodniej zatoczka dla autobusów wracających z dworca Po drugiej stronie jezdni na stronie zachodniej zrobiono postój taksówek,który wcześniej był na stronie południowej.Zlikwidowano studnie z kołami.Na miejscach zielonych zrobiono skwery z ławeczkami.


Załączniki:

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
10 lata 2 miesiąc temu - 10 lata 2 miesiąc temu #4 przez ARS
Replied by ARS on topic Herb Jedrzejowa
Dzięki Lechu. :)

Przeszukałem co możliwe i nie znalazłem fotografii z miejsca gdzie stał ten herb.
Szukałem też zdjęcia dworca od strony ulicy gdzie na frontonie był(jest?)umieszczony herb i też nie znalazłem.
Najchętniej bym widział zdjęcie dworca z niegdysiejsza fontanną przed nim. :)
Ta druga fotografia- to jak myślisz, gdzie to było?
Jeżeli już wspomniałeś o likwidacji studni z kołami na rynku, to i ja dodam, że już w 1881 roku prasa donosiła o umieszczonej pompie w rynku, która psuła się często i koszta reperacji były udręką dla władzy osady, jaką był wtedy Jędrzejów. :)

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
10 lata 2 miesiąc temu - 10 lata 2 miesiąc temu #5 przez Lech
Replied by Lech on topic Herb Jedrzejowa
Ars szukasz i masz Herb Jędrzejowa na dworcu.Co prawda dworzec odnowiony i bez fontanny przed :P

co do studni z kołami to w rynku pamiętam 3 ale to już opisywałem ;)
old.pkp.pl/node/2525
Załączniki:

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
10 lata 2 miesiąc temu - 10 lata 2 miesiąc temu #6 przez ARS
Replied by ARS on topic Herb Jedrzejowa
To wcześniejsze zdjęcie z NAC, to jednak z dworca.
Dworzec po remoncie z zewnątrz nieźle i te ławki nawet "pasują". ;)
Przy herbie majstrowali i nie wygląda tak fajnie jak ten na zdjęciu powyżej.
Chyba go "pobielili", na sposób w jaki odnawiają niektóre figurki po wsiach. :)
Głośnik umieszczony "w odpowiednim miejscu". :cheer:
Tak wygląda teraz;


Załączniki:

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.