Topic-icon Groby osób znanych i zasłużonych

Więcej
10 lata 9 miesiąc temu - 10 lata 7 miesiąc temu #1 przez Marek
Mam takiego pomysła większość z użytkowników forum i sympatyków portalu to mieszkańcy Jędrzejowa obecni, lub byli . Jak zapewne wiecie cmentarz św Trójcy jest bardzo stary . Znajdują się na nim zabytkowe nagrobki ,które można by umieścić w oddzielnym katalogu na stronie Andreovijako zabytki . Można by nanieść współrzędne gps takich nagrobków na mapę cmentarza i w miarę możliwości opisać osoby tam spoczywające i ich zasługi dla miasta i rejonu. Co wy na to ? Niejednokrotnie są to groby waszych bliskich więc liczymy na waszą pomoc. Zapraszam do dyskusji :)

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
10 lata 9 miesiąc temu #2 przez Kwieciu
Replied by Kwieciu on topic groby osób znanych i zasłużonych
Bardzo dobry pomysł Marku. Jeśli chodzi o zapisy współrzędnych po GPS to nie ma problemu, gorzej z opisami

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
10 lata 9 miesiąc temu #3 przez Marek
Replied by Marek on topic groby osób znanych i zasłużonych
Myślę ,że większość opisów udałoby się opracować wspólnymi siłami . Duża część osób opisana jest w literaturze dotyczącej Jędrzejowa pozostałą część można by dopracować przy pomocy forumowiczów.

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
10 lata 9 miesiąc temu #4 przez Marcin
Replied by Marcin on topic groby osób znanych i zasłużonych
Mnie w tym kontekście zainteresowały zabytkowe nagrobki, nie osoby upamiętnione ad perpetua rei memoria, i ich autor. Może dla sprecyzowania jeden z autorów. Moim rodzinnym cmentarzem jest cmentarz w Krzcięcicach. Na nim znajduje się sporo nagrobków albo raczej rzeźb podpisanych "Piasecki. Jędrzejów". Spora liczba pięknych rzeź dłuta tego artysty jest też na jędrzejowskim cmentarzu św. Trójcy. O dziwo, ostatnio rozmawiałem z potomkami tego człowieka, którzy żyją u nas. Część z nich rozbiegła się po świecie. Warto byłoby trochę o tym zapomnianym naszym mistrzu kamieniarskim i rzeźbiarskim zebrać trochę informacji.

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
10 lata 9 miesiąc temu #5 przez Kwieciu
Replied by Kwieciu on topic groby osób znanych i zasłużonych
Jako że staram się nie być gołosłownym podaję pierwsze namiary GPS
Szerokość: 50.643033790
Długość: 20.314469039
Zdzisław Imbor pseudonim Duh
Zofia Imborowa

Z początku pomyślałem, żeby zmotywować was do odwiedzenia cmentarza św. Trójcy to nie podam wam do kogo nagrobku są to namiary, no ale trochę nie oto w tym chodzi. Nie mniej jednak polecam komuś kto znajdzie chwilę czasu sprawdzić czy działają kordynaty.

Szerokość:50.643233405426
Długość: 20.314861731603
Tadeusz Chmielarz

Jeśli chodzi o nagrobki p. Piaseckiego dziś przykuł moją uwagę jeden z nich. Może ktoś zna historię owego policjanta, który zginął tragicznie w 1920.
Załączniki:

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

  • akarwa
  • akarwa Avatar
10 lata 9 miesiąc temu #6 przez akarwa
Replied by akarwa on topic groby osób znanych i zasłużonych
Dzień Dobry Państwu ! ODNOSNIE CMENTARZA i APTEKI W RYNKU ! Szukam w Jędrzejowie śladów po prapradziadku Marcinie Karwackim (syn Stanisława i Marianny Karwackich, ur w par. Bożego Ciała, na Kazimierzu w Krakowie, - zm. w Jędrzejowie 1837 w domu nr 45). Ożenił się na Stradomiu, par. Wsz. Sw. w Krakowie z Zofią, mieli córkę Teresę ur 1788. Ale wkrótce potem przez ponad 30 lat miał aptekę w Rynku (dom nr 5) w Jędrzejowie. Gdyż już tutaj w Jędrzejowie w 1808 wydał córkę Teresę za aptekarza z Miechowa Dominika Franckiego (Frantzki, Frantzke – urodzony w Pradze czeskiej). Pierwsza żona Marcina Karwackiego Zofia - po długoletniej chorobie - zmarła w 1828, druga Helena Kasińska (z matki Wielochowskiej) zmarła 1830 (syn Sebastian 1824-1903, córka Helena 1830), trzecia Eufrozyna z Zagajewskich Amf / Anc (!) przeżyła go. Marcin Karwacki jeszcze w 1839 (2 lata po śmierci) roku figuruje jako aptekarz jędrzejowski (“wyższego przygotowania” czyli po studiach farmaceutycznych) w spisach służb medycznych tzw. “Królestwa Polskiego”. Na cmentarzu parafialnym nie ma grobów z tych czasów. NIE DOTARŁEM na cmentarz przy Klasztornej, czy tam też są stare jędrzejowskie groby mieszkańców, czy tylko zakonników ? Będę wdzięczny za informacje. Pozdrawiam. Andrzej z Krakowa (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.)
PS. Fantastyczna fotografia z 1893 roku południowej pierzei rynku z domem apteki.

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
10 lata 8 miesiąc temu #7 przez Marek
Replied by Marek on topic groby osób znanych i zasłużonych
Witam ,pytanie o stare nagrobki na cmentarzu klasztornym jest zadaniem dla naszych młodych poszukiwaczy,więc do dzieła Panowie i Panie . Na cmentarzu klasztornym nie ma wielu tak starych nagrobków więc trzeba to sprawdzić i pomóc koledze. Polecam monografię parafii Św Trójcy może tam znajdzie się coś o rodzinie oraz opracowanie Dr Artmymiaka pt,, Mieszkańcy Jędrzejowa w świetle najstarszej księgi metrykalnej''.

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
10 lata 3 miesiąc temu #8 przez Olec
Replied by Olec on topic Groby osób znanych i zasłużonych
na cmentarzu w Krzcięcicach jest ktoś sławny pochowany. (podobno)

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.