Topic-icon 5 sierpnia - Rzeź Woli

Więcej
5 lata 4 miesiąc temu - 5 lata 4 miesiąc temu #1 przez Krajanka
5 sierpnia - Rzeź Woli was created by Krajanka
Z około 50 tysięcy cywili zamordowanych przez okupanta na warszawskiej Woli w okolicach "czarnej soboty"dnia 5 sierpnia 44' wydobywam z niepamięci postać jednego z warszawskich przyjaciół Tadeusza Przypkowskiego, fabrykanta Kazimierza FRANASZKA (1902-1944).
O przyjaciołach pamięta się przecież i wspomina o nich.
Zginął 5 sierpnia, zastrzelony na dziedzińcu fabrycznym wraz z pracownikami i setkami cywili, wyprowadzony ze schronu usytuowanego na terenie fabryki.
Żonę Janinę będącą w ciąży wraz z małym synkiem Pawełkiem po opuszczeniu obrzucanej granatami piwnicy plebanii przy kościele św.Wawrzyńca na Reducie Wolskiej zastrzelił 6 sierpnia rosyjski oddział RONA ( świadek naoczny Jan Kopeć).

Niedługo przed hekatombą wojenną Kazimierz razem z Tadeuszem odbyli wyprawę po Polesiu, na którą zaprosiła ich oraz uwieczniła jej inicjatorka, fotografka Zofia Chomętowska.

Kazimierz wraz z bratem Jerzym przejął Fabrykę Obić i Papierów Kolorowych po dziadku, powstańcu styczniowym Józefie Franaszku i jego synu Stanisławie.
Zarząd po przenosinach w 1910 r. mieścił się przy ul. Wolskiej 41/43, a hale produkcyjne przy Wolskiej 45.
Nowy zarząd ( 3-cie pokolenie) rozszerza produkcję o papier fotograficzny i artykuły fotochemiczne ( w tym taśmy filmowe).
W 1936 roku rozpoczęto budowę nowego obiektu ,a produkcję uruchomiono w 1938 roku.( Przez rok wyprodukowano 33 tys.metrów kw. papieru fotograficznego
i 46 tys. m. br taśm filmowych.)
Po zajęciu Warszawy Niemcy nadzorowali fabrykę, pozostawiając jednak dotychczasową dyrekcję i personel.
Jak pisze Stanisław Jankowski ("Z fałszywym ausweisem w okupowanej Warszawie") stąd polskie podziemie czerpało dobre kopie kolorowych przepustek
do niemieckich stref i urzędów oraz blankiety legitymacji SD.

Wiele wskazuje zatem, że z wolskiej fabryki Franaszka pochodziły również autentyczne blankiety niemieckich dokumentów, opracowywane następnie z mistrzowską wirtuozerią w jędrzejowskiej szpitalnej pracowni RTG na potrzeby polskiego podziemia przez zatrudnionego tam Tadeusza Przypkowskiego.

Jeśli ktoś znałby jeszcze inne źródło pozyskiwania niemieckich blankietów dokumentów, prosiłabym o podzielenie się tą wiedzą.

Po II wojnie odbudowana i upaństwowiona fabryka znana była przez lata z produkcji oraz sprzedaży klisz i materiałów fotograficznych jako FOTON.
Foton padł, bodaj w 2009 r,, mimo prób jego ratowania. Ruiny okalające dziedziniec po masakrze ludności cywilnej zostały właśnie usunięte i w tym roku deweloper postawił tu budynki mieszkalne.
Prośba: Jeśli ktoś z tu przytomnych ma krewnych z młodszego pokolenia przebywających w Warszawie, niech im przypomni o rodzinie Franaszków z Wolskiej, aby również pamięć o rodakach nie zaginęła w narodzie !

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
5 lata 4 miesiąc temu - 5 lata 4 miesiąc temu #2 przez Krajanka
Replied by Krajanka on topic 5 SIERPNIA -RZEŹ WOLI
Na Polesiu koło Pochorońska. Trzeci od lewej strony stoi Kazimierz Franaszek.
Na zdjęciu ze zbiorów Zofii Chomętowskiej widoczny jest cień fotografa (Tadeusza Przypkowskiego, sądząc po cieniu jego charakterystycznej czapeczki).

fotomuzeum.faf.org.pl/item/2187

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
5 lata 3 miesiąc temu - 5 lata 3 miesiąc temu #3 przez Krajanka
Replied by Krajanka on topic 5 SIERPNIA -RZEŹ WOLI
Nie każdy ma możliwość ujrzenia następujacych błyskawicznie zmian krajobrazu. Do wglądu podaję historyczne już zdjęcia ( bodajże po trzech latach od ich wykonania) byłych włości Franaszka:
warszawa.naszemiasto.pl/wolska-43-opuszc...-5204741/zd/43709141

Wśród zdjęć znajdziecie jedno, na które warto zwrócić uwagę, bo upamiętnia ono kawałek muru fabrycznego. Inne pobliskie obiekty znikają niepostrzeżenie, z dnia na dzień.
Mamy szczęście, że przynajmniej na andreovii kojarzymy sylwetkę właściciela, Kazimierza Franaszka, a to dzięki pasji fotografowania Tadeusza Przypkowskiego!

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
5 lata 3 tygodni temu - 5 lata 3 tygodni temu #4 przez Krajanka
Replied by Krajanka on topic 5 SIERPNIA -RZEŹ WOLI
Dziś już za godzinę w Jędrzejowskim Centrum Kultury odbędzie się spotkanie. Może ktoś z Was będzie nim zainteresowany, bo czasami okazuje się, że to co dalekie, bywa bliższe niż się sądziło dotychczas:

isakowicz.pl/26-listopada-jedrzejow-swietokrzyskie/

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
4 lata 4 miesiąc temu #5 przez Krajanka
Replied by Krajanka on topic 5 SIERPNIA -RZEŹ WOLI
Dzisiaj, jak co roku, obchodzimy pamiątkę rzezi Woli, co z upływem lat nie powinno stawać się sprawą lokalną warszawiaków.
Dziękuję więc wszystkim w Jędrzejowie za chwilę zadumy nad tamtymi dniami, za pamięć, za modlitwę .
W sercu rodzi się wdzięczność za właściwe okolicznościowe słowa premiera.
Tu bynajmniej nie chodzi o rozdrapywanie ran przeszłości, ale o świadomość, jak bardzo przeszkadzaliśmy jako Polacy , nawet będąc cywilami, w realizacji planów obcych mocarstw. Polski duch przeciwstawiał się uciemiężeniu aż po gehennę męczeństwa.
Wciąż nierozliczone zbrodnie i hekatomba warszawskiej Woli 5 sierpnia 1944 roku niech dzisiaj otrzeźwią myślenie o teraźniejszej kondycji naszego życia społecznego i politycznego. Ongiś niszczyli nas fizycznie ościenni wrogowie, ale nie wyniszczyli.

tvn24.pl/tvnwarszawa/wola/warszawa-rzez-...-76-rocznica-4656656

Nie tylko znicz pamięci się należy, ale i zobowiązanie....

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.