Kapliczka Świętego Ducha

Kapliczka Św. Ducha Kapliczka Św. DuchaPrzy zbiegu dawnych ulic Małogoskiej i Bizorędzkiej stała sobie kapliczka o prostych i raczej - jak mi się wydaje - w naszym rejonie rzadko spotykanych kształtach. Z całą pewnością była już w czasie I wojny światowej, bo pierwsze zdjęcie jakie posiadamy w swoich zbiorach wykonano ok. 1915r.

Według informacji, jakie udało się zebrać, kapliczka stała w miejscu dawnego cmentarza. Świadczyłyby o tym liczne kości i czaszki, jakie wykopywano w tym rejonie w latach 60., podczas prac ziemnych przy rozbudowie drogi. Nie wiadomo, czy był to zwykły cmentarz grzebalny, czy też może miejsce pochówku ofiar jakiejś zarazy? Ówczesny proboszcz parafii Św. Trójcy, ksiądz Piotr Styczeń staranie zebrał wykopywane szczątki i pochował we wspólnym grobie.

Taka sobie zwyczajna historia - prawda? No, niezupełnie. Kilka lat temu kapliczkę rozebrano i przekazano do renowacji. Ogromne drzewa rozsadzające kapliczkę zostały wycięte, teren pięknie uporządkowano. Po jakimś czasie kapliczka powróciła z renowacji, na miejscu została zmontowana, była nawet stosowna uroczystość, wszystko jest teraz piękne i nowe... Właśnie - nowe, bo jakoś tak „przy okazji”, ze starego zwieńczenia kapliczki nie pozostało już NIC prócz postumentu. I pomyśleć, że przetrwała dwie wojny i komunę...

P.S.
Kiedy pisałem ten tekst zapomniałem imienia księdza Stycznia. Sięgnąłem więc do książki „Parafia Trójcy Świętej w Jędrzejowie na tle dekanatu” Waldemara Kowalskiego i Daniela Olszewskiego. Książka otwarła mi się na... współczesnym zdjęciu kapliczki Św. Ducha, ostatnim jakie znam, przedstawiającym kapliczkę przed renowacją (fot. z prawej). Nawet nie pamiętałem, że jest tam takie zdjęcie. Bardzo ciekawy „przypadek” - nieprawdaż?

  Zobacz inne zdjęcia Kapliczki Św. Ducha  Link
 

opracowanie: Krzysiek Maziarz

Czytany 3881 razy