Topic-icon JW Radio

Więcej
9 lata 2 miesiąc temu #1 przez Wójtowicz
JW Radio was created by Wójtowicz
W nawiązaniu do publikacji JW Radio chciałbym trochę dodać ze swej strony jako że w jw w Jędrzejowie służyłem 22 lata i było bardzo dużo żołnierzy w samego Jędrzejowa jak i najbliższych okolic

Jednostka w Jędrzejowie została powołana przez rozkaz MON nr 0054 z dn. 06.07.1957 (rozkaz 0054 jest jako tajny specjalnego znaczenia). Rozkaz dotyczył 14 samodzielnego pułku radiotechnicznego w Zabrzu który był podporządkowany 1 Korpusowi Obrony przeciwlotniczej Obszaru Kraju w Warszawie.
W zasadzie rozkaz ten bardziej dotyczył utworzenia 3 Samodzielnego Batalionu Radiotechnicznego z siedzibą w Sandomierzu w skład którego wchodziła między innymi jednostka Jędrzejowie.
Od 03.12.1957 rozpoczęły się już sprawy organizacyjne odnośnie utworzenia jednostki, które polegały na wytypowaniu miejsca dyslokacjii obiektu technicznego,miejsca zakwaterowania..W zasadzie wybierane było najwyższe wzniesienie w okolicy.Wybrana została "górka" w M Prząsław (choć często w dokumentach występuje często Przęsław)
"Górka" w Prząsławiu jest o ok 2 m niższa od wzgórza Gaj.
Od tej pory ruszyły prace .
Na czas rozruchu został powołany sztab 3 sbrt którego dyslokacja była w Krakowie przy ul Rajskiej.
W dn 10-11.09.1959 dowództwo i sztab zostaje przeniesione do Sandomierza.
W dn 15.09.1959 3 sbrt w Sandomierzu został włączony do systemu OPL OPK.
Jednostka w Jędrzejowie rozpoczęła pracę bojową w 1960 roku ale operacyjnie podlegała JW w łodzi , administracyjnie Jw w Sandomierzu.Okres taki trwał ok 2 lata.
Pierwszą stacją radiolokacyjną (radarem) była stacja o kryptonimie "Nysa" produkcji polskiej.

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
9 lata 2 miesiąc temu #2 przez Krzysiek
Replied by Krzysiek on topic JW Radio
Witam :)
Bardzo dziękujemy za uzupełnienie materiałów, bo nikt nie wie tego lepiej niż ci, którzy przy tym pracowali. W ten sposób odbudowuje się i utrwala się "po kawałeczku" historia naszego regionu. Myślę że wszyscy, którzy w jakikolwiek sposób angażują się w działania portalu Andreovia.pl, mogą być już teraz dumni z tego, jak wiele udaje się uratować, przypomnieć i pokazać :)

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
9 lata 2 miesiąc temu - 9 lata 2 miesiąc temu #3 przez Wójtowicz
Replied by Wójtowicz on topic JW Radio
Jednostka miała numer JW 3533. Była to kompania radiotechniczna a w zasadzie był to posterunek radiotechniczny, bo nie można jej porównać z kompanią np. piechoty, bo ani strukturalnie ani liczebnie nie odpowiadała. Stan osobowy prawie zawsze liczył ok 15 żołnierzy zawodowych i około 50 żołnierzy służby zasadniczej.
Elementami bojowymi były:
- stacje radiolokacyjne rozwinięte na pozycjach
- stanowisko dowodzenia SD
- łączność: przewodowa wewnętrzna i zewnętrzna,łączność radiowa
- posterunek obserwacji powietrznej i skażeń (POPIS)
w późniejszym czasie
- zautomatyzowany system przekazywania informacji.
Elementy bojowe znajdowały się na obiekcie technicznym w Prząsławiu. Tam odbywała się praca bojowa.
Koszary natomiast były zlokalizowane w Jędrzejowie, były miejscem odpoczynku i szkolenia.
Obok koszar wybudowany został budynek mieszkalny dla kadry.
Trzeba zaznaczyć że umiejscowienie w Jędrzejowie, pod względem bytowym w porównaniu z innymi jednostkami tego typu było bardzo korzystne.
W innych jednostkach obiekty techniczne, koszary,jak i budynki dla kadry były zlokalizowane w odległości ok 1 km od siebie i to zawsze z dala od większych miast jak i głównych dróg, przeważnie na skrajach wiosek.
Praca bojowa w Jędrzejowie zawsze była na wysokim poziomie i była ważnym ogniwem w Układzie Warszawskim, o czym mogą świadczyć liczne ćwiczenia w powietrzu z udziałem lotnictwa polskiego jak i radzieckiego, z zastosowaniem różnych manewrów, włącznie z zastosowaniem różnego rodzaju zakłóceń.
W 1978 roku jednostka z całym sprzętem bojowym jak i kadra wzięła udział w ostrym strzelaniu na poligonie w Kazachstanie.
Natomiast w roku 1986 jednostka w Jędrzejowie uczestniczyła w zawodach użyteczno-bojowych na szczeblu Wojsk Radiotechnicznych, podczas których zajęła trzecie miejsce w Polsce.
W 1972 roku na obiekcie technicznym w Prząsławiu oddany został schron (bunkier), chroniący stany osobowe m.in przed bronią chemiczną.
Na otwarcie schronu przybyła delegacja Armii Czerwonej z dowódcą ówczesnym Układu Warszawskiego gen Wiktorem Kulikowem.

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
9 lata 2 miesiąc temu - 9 lata 2 miesiąc temu #4 przez Krajanka
Replied by Krajanka on topic JW Radio
Bardzo ciekawe dopowiedzenie. W latach siedemdziesiątych nagminnie szkolono cywili odnośnie obrony przed bronią masowego rażenia. Jeszcze po domach leżą zaświadczenia Zarządu Powiatowego Ligi Obrony Kraju z podpisem Kierownika Biura Witolda Madysia.
Kobiety po takich szkoleniach zazwyczaj umacniały się w przekonaniu potrzeby intensywniejszej niż dotąd modlitwy o pokój, bo kursy kursami, ale jak w mieście stacjonuje jednostka, to wróg o niej najpewniej też wie i właśnie tu skieruje atak.
Powstał wówczas schron przeciw broni chemicznej.Pomógł? W czym?
Jakie "schrony" czy raczej osłony mentalne budować należałoby teraz przeciw broni psychologicznej, której dalekosiężne skutki jesteśmy w stanie zaobserwować i dziś?
"Jesteśmy bezpieczni." czy raczej "Czujemy się tak, jakbyśmy byli bezpieczni.",bo te dwa mniemania niestety w rzeczywistości nie skutkują podobnie.

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
9 lata 2 miesiąc temu #5 przez Wójtowicz
Replied by Wójtowicz on topic JW Radio
W 1981 r na skutek reorganizacji Wojsk Radiotechnicznych jednostka została włączona do nowo utworzonego batalionu radiotechnicznego w Krakowie_Węgrzcach. Wtedy zmieniono jej nazwę na Jednostka Wojskowa 2828 Jędrzejów.

Podstawowym zadaniem jednostki było wykrywanie ,śledzenie i przekazywanie meldunków na nadrzędne Stanowisko Dowodzenia(SD) wszystkich obiektów powietrznych w zasięgu stacji radiolokacyjnych (radarów).
W pierwszych latach meldunki o sytuacji powietrznej przekazywał operator odległościomierza metodą telefoniczną ze stacji na planszet ,który znajdował się na Stanowisku Dowodzenia kompanii metodą azymut-odległość.Operator odległościomierza współpracował z operatorem wysokościomierza, który określał wysokość wskazanego obiektu.
Planszet była to przezroczysta tafla z pleksi o wymiarach 2x2 m na któym naniesiona była siatka azymut-odległośc oraz siatka OP podzielona na kwadraty ,które okresowo były kodowane jednocześnie w całym Układzie Warszawskim.
Za planszetem pracował planszecista ,który nanosił trasy obiektów za pomocą linii i cyfr .Cyfry pisał odwrotnie, tak,że spiker który pracował przed planszetem zczytywał sytuację i przekodowywał z siatki azymut-odległość na siatkę OP i przekazywał na nadrzędne SD. Meldunki przekazywał telefonicznie lub za pomocą radiostacji.
Wszystkie meldunki wychodzące z kompanii były zapisywane w pierwszym okresie w dzienniku meldunków metodą ręczną, później na magnetofon wielościeżkowy.
Jak już wcześniej wspomiałem elementem bojowym był też Posterunek Obserwcaji Powietrznej I Skażeń (POPiS).
Służbę na POPiS pełnił żołnierz który miał za zadanie przekazywać meldunki o sytuacji naziemnej i powietrznej z uwzględnieniem przelotów samolotów,podając typ,kurs samolotu i jego wysokość.
Meldunki przekazywał telefonicznie na SD kompanii,gdzie były zapisywane i przekazywane na nadrzędne SD.
Od 1983 roku została kompania wyposażona w zautomatyzowany system przekazywania informacji, który wykorzystywał polski komputer Odra-1325 - nowość jak na owe czasy (miał pamięci 64kb)

Całością dowodził dowódca kompanii, któremu podlegali: zastępca dowódcy ds politycznych (później oficer wychowawczy),dowódcy stacji radiolokacyjnych dowódca zautomatyzowanego systemu dowodzenia ,dowódca łączności,kierownik kancelarii tajnej,oraz szef kompanii.
Kolejnymi dowódcami jednostki w Jędrzejowie byli:
1960-1971 -mjr Czesław Wojciechowski
1971-1976 -mjr Maciej Woźniak
1976-1983 -mjr Andrzej Kołomyjski
1984-1987 -mjr Mieczysław Polak
1987-1989 -kpt.Stefan Faber
1990-1993 -kpt. Andrzej Wolanin
1994-1996 -por Wiesław Ignerowicz
1997-1999 -kpt.Zbigniew Kocełak

Na skutek reorganizacji Wojsk Radiotechnicznych według wymagań NATO ,31 grudnia 1999roku Jednostka Wojskowa 2828 w Jędrzejowie została rozwiązana a całe jej wyposażenie i uzbrojenie zostało przekazane do jednostki nadrzędnej w Krakowie.
Obiekt techniczny w Prząsławiu i koszary w Jędrzejowie oddano pod dozór ochrony cywilnej.
Na miejscu koszar wybudowano siedzibę Komendy Powiatowej Straży Pożarnej,zaś obiekt w Prząsławiu został wydzierźawiony prywatnej firmie.

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
8 lata 7 miesiąc temu - 8 lata 7 miesiąc temu #6 przez Krzysiek
Replied by Krzysiek on topic JW Radio
Dzięki pomocy p. Jerzego Wójtowicza opublikowana została znacząca aktualizacja artykułu, wzbogacona galerią zdjęć:
artykuł
andreovia.pl/publikacje/dotykanie-historii/item/345-jw-radio
galeria
andreovia.pl/component/joomgallery/jw-2828/a54-xxxx-01-5751

Zapraszamy do czytania :)

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.