Topic-icon Osiem wiader na godzinę...

Więcej
2 miesiąc 1 tydzień temu - 2 miesiąc 1 tydzień temu #1 przez Krzysiek
Krzysiek stworzył temat: Osiem wiader na godzinę...
Sezon mamy naprawdę ogórkowy, to i o pogodzie obowiązkowo podyskutować trzeba ;)
Po długotrwałej suszy napadało nam wreszcie w nocy i to niemało! Maksymalna intensywność opadów wynosiła dzisiaj aż 75,6mm/h, co w przełożeniu na język praktyki, daje prawie osiem wiader na godzinę :) zakładając pojemność wiadra = 10 litrów.

Ale deszcz nie pada stale z jednakową intensywnością, więc w rezultacie dzisiejszej nocy napadało nam 31,5mm drogocennej wody, inaczej mówiąc na każdy metr kwadratowy spadło ok. 3 wiadra deszczu.

Czy to dużo, czy mało? DUŻO! Opady dobowe powyżej 20mm zdarzają się u nas bardzo rzadko, średnio nie więcej niż kilka razy w roku, natomiast opady powyżej 30mm to już prawdziwa rarytas - w tym roku zdarzyły się po raz pierwszy!

Przy pomocy własnej stacji meteorologicznej zbieram dane od roku 2009. W tym okresie pod względem wielkości opadów rekordowy był rok 2010, gdzie przypadków powyżej 30mm było aż trzy, w roku 2012 dwa a w latach 2014, 2015, 2016 i 2017 po jednym.
W wielkości opadów dobowych, na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat, rekordzistą była noc 24/25 lipca 2014 roku, kiedy spadło 41mm deszczu.

A ludzie mówią, że jak grzmi, to ogórki szybko rosną :P
I to by było na tyle :)
Załączniki:

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2 miesiąc 1 tydzień temu #2 przez marek112
marek112 odpowiedział w temacie: Osiem wiader na godzinę...
Na początku września 1941r. przeszła nad ziemiami polskimi "straszna szalejąca burza" (tak nazwały ją gazety)najprawdopodobniej była to jedna z największych burz XXwieku, w powiecie jędrzejowskim od uderzeń pioruna było 19 pożarów.

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.